Kaymaklı Ekmek Kadayıfı

Kaymaklı Ekmek Kadayıfı

0 Paylaşımlar

Kaymaklı ekmek kadayıfı yapılışı çok kolay tatlı. İlk önce kuru ekmeği sıcak suya batırmanız gerekecek ve büyüklüğü hemen hemen iki katına çıkacak, tarifi yaparken bunu aklınızda bulundurmalısınız. Bir sonraki aşama, şerbet ilavesinin yapılması ve ekmeğin şerbeti çekmesi için beklemektir. Kuru ekmeğin yarısını (15 cm çapında) kullandım ve 8 kişilik tatlı porsiyonu çıktı.

Şerbetli tatlılardan çok fazla hoşlanmayanlar limon suyu ekleyerek hem tadını hafifletip hemde güzel kokulu olmasını sağlayabilir. Kaymaklı ekmek kadayıfı tatlısı genelde öğütülmüş ceviz veya fındık ile servis edilir.

Ekmek kadayıfı, şerbetlenmiş ekmek ile yapılan geleneksel ve çok popüler bir Türk tatlısı. Üzerine kaymak, kalın kaymaklı krema, yer fıstığı ya da antep fıstığı servis edilir. Kaymak alamıyorsanız, pıhtılaşmış krema veya krem peyniri iyi bir sos olabilir.

Malzemeler

 • Hazır yarım kuru ekmek kadayıfı  (15 cm çapında) – (kadayıf için kurutulmuş ekmek)
 • 1 lt (4 su bardağı) sıcak su

Şerbet tarifi için

 • 400 gr toz şeker
 • 625 ml  (üç su bardağı) sıcak su
 • Çeyrek dilim limon
 • Üzerini süslemek için ezilmiş ceviz
 • Taze Kaymak, (Krema, kaymak kreması ya da krem peynir kullanılabilir)
 • Vişneli yapmak isteyenler olursa biraz vişne reçeli kullanılabilir.

Nasıl Yapılır?

 1. Kurutulmuş özel tatlı ekmeğini büyük bir tepsiye koyun.
 2. Tepsiye koyduğunuz ekmeğin üzerine hafifçe yayarak su dökün ve emesi için 15 dakika bekleyin.
 3. 15 dakika sonra ekmek yaklaşık iki katına çıkacak. Temiz bir mutfak havlusu alın ve ıslanmış olan ekmeğin üstündeki fazla suyu emdirmek için hafifçe bastırın. Bu aşamanın sonunda fazla su kalmamalıdır. Ekmeğin dağılmaması için çok fazla bastırmamaya özen gösterin.
 4. Bir tencerede şekeri ve sıcak suyu karıştırın. Şekeri çözün ve kaynatın. Daha sonra çeyrek limon suyunu sıkın ve limonu sos kabına koyun.
 5. Isıyı düşük seviyeye getirin ve şerbeti ara sıra karıştırarak 20 dakika kadar kaynatın. Sonra ocağı kapatın.
 6. Şerbeti ekmekli kadayıfa eşit olarak dökün ve orta ateşte 25-30 dakika pişirin. Tencereyi ara sıra döndürün böylece tüm parçalar eşit şekilde pişirilir. Şerbeti kaşıkla ekmek kadayıfı üzerinde gezdirerek iyice yayıldığına emin olun. Hiç bir yer kuru kalmamalı.
 7. Fırından çıkarıp ekmek kadayıfını 15 dakika bekletin. Dilimleyin ve ters yönde servis tabağına çevirin. Oda sıcaklığında veya buzdolabında soğutulduktan sonra servis yapabilirsiniz.
 8. Kaymak ve ezilmiş ceviz dilimle servis edebilirsiniz. Kaymak Kreması veya tuzsuz krem peynirde servis için kullanılabilir
 9. Vişneli olmasını isteyenler bu aşamada kaymağın üzerini vişne reçeli taneleri ile süsleyebilir.

Püf Noktaları

Tatlıyı yapmak için geniş bir daireye ya da kare tepsiye ihtiyacınız olacak, ekmeğin suya batırıldıktan sonra neredeyse boyutunu iki katına çıkaracağını unutmayın.
0 Paylaşımlar

Yorum yapın