Kiloma Göre Günde Ne Kadar Su İçmeliyim?

Kiloma Göre Günde Ne Kadar Su İçmeliyim?

0 Paylaşımlar

Gün içinde yaptığımız her türlü fiziksel aktivite sonucu vücudumuz su kaybı yaşar. Metabolizmamızın işlevlerini sürdürebilmesi için bu kaybolan suyu vücudumuza tekrar kazandırmamız gereklidir. Günlük gereken su ihtiyacını sadece susama belirtileri baş gösterdiğinde gidermemeliyiz. Kiloma göre günde ne kadar su içmeliyim diyen insanlar için şunu söyleyebiliriz: Günlük almamız gereken su ihtiyacımızı belirlemek zordur. Bu oran genellikle 2,5 ile 3 litre arasında su tüketim miktarıdır. Bu yaklaşım da yanlış olacaktır. Çünkü 60 kilo bir insanla 100 kilo bir insan aynı su oranına ihtiyaç duymaz.

Bundan dolayı herkes kendi kilosu ve ihtiyacına göre su tüketimini gerçekleştirmelidir. Almamız gereken su miktarı yalnızca kiloya göre de belirlenmez. Yaşanılan iklim koşulları, yaş, cinsiyet hepsi birer faktördür. Bunlarla beraber fazla su da tüketilmemesi gerektir. Her şeyin fazlası zarar olabileceği gibi canlılarda da fazla su tüketimi vücuda zarar vermektedir.

Kiloya Göre Su İhtiyacı Nasıl Hesaplanır?

Vücut hacminin artması ile vücudun günlük alması gereken su tüketim miktarı doğru orantılıdır. Ne kadar hacimli bir vücut o kadar fazla su tüketimine ihtiyaç duyar. Örneğin 60 kilo bir kişi günde 2 litre kadar, 100 kilo olan birisi ise 3,5 ile 4 litre arasında su tüketimine ihtiyaç duyar. Suyun fazla tüketimi vücuda birçok zarar verebilir. Kiloma göre günde ne kadar su içmeliyim diyorsanız dikkat etmeniz gereken bir nokta da fazla su tüketiminizle sadece böbrekleri yorarsınız ve bu da sorun teşkil edecek durumlardan biridir.

Zira içebildiğim kadar içeyim karşılanır havasında olmanız sizi daha kötü sorunlara sürükleyebilir. Günlük içmeniz gereken su miktarını hesaplamak kilonuz ile orantılıdır. Basit bir hesaplama yöntemi ile günlük gereken su miktarını hesaplayabilirsiniz. Vücut ağırlığınız ile 32 gramı çarparak günlük gereken su miktarını bulabilirsiniz.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın