Kırmızı Pancar Çorbası

Kırmızı Pancar Çorbası

0 Paylaşımlar

Sağlıklı sebze çorbası tarifleri içinden kırmızı pancar çorbası nasıl yapılır bu yazımızda anlatacağız. Ordu ve Giresun usulü olarak da yapılan ve Karadeniz bölgesinde çok popülerdir. 1 Yaş üstü bebekler için en çok yapılan sağlıklı çorba tariflerinden bir tanesidir.

Malzemeler

 • Yarım kilogram haşlanmış pancar,
 • 1 çay bardağı kırmızı mercimek,
 • 1 tane kırmızı soğan,
 • 2 diş sarımsak,
 • 2 yemek kaşığı labne peynir,
 • 1.5 litre sebze suyu,
 • Zeytinyağı,
 • Tuz.

Kalori: 59 kcal Servis: 6 Kişilik

Nasıl Yapılır?

 1. İlk olarak soğan, sarımsak ve pancar doğranır.
 2. Geniş bir tencere içine doğranmış malzemeler, kırmızı mercimek, zeytinyağı, tuz koyulur ve su olarak sebze suyu kullanılabilir.
 3. Ocak açılarak kısık ateşte kıvama gelip iyice pişene kadar bekletilir.
 4. Servis için labne, blendır kullanılarak açılır.
 5. Pişen kırmızı pancar çorbası, labne peyniri ile servis edilir.

Faydaları

 1. Kırmızı pancar A, B, C ve P vitaminlerinden zengindir. İştah açıcı, besleyici özelliği vardır. Bileşiminde bulunan rubidyumun sindirim üzerinde olumlu bir etkisi vardır.
 2. Pancar aynı zamanda fosfor, demir, bakır, potasyum, magnezyum, kalsiyum, brom, çinko ve manganez bakımından da zengindir.
 3. Bitki, beta karoten ve folat bakımından zengin yapısıyla bağışıklık sistemini güçlendirip kan yapımına destek verir.
 4. Kırmızı pancarın suyu en güçlü kan düzelticilerden biridir. Havuç suyu ile yarı yarıya karıştırılan kırmızı pancar suyu, içildiğinde alyuvarların sayısını kısa zamanda yükseltir. Özellikle soğuk algınlığı enfeksiyonlarının arttığı kış aylarında kırmızı pancarın tüketilmesi, vücudun direncini artırır.

Ayrıca kırmızı renkte olan tüm meyve ve sebzeler gibi kırmızı pancar da yüksek antioksidan etkisiyle başta kanser olmak üzere çocuklarımızın geleceğinin bir koruyucusudur.

Umarım bu lezzetli ve kolay tarifi beğenirsiniz. Ordu ve Giresun usulü yapılan bu çorba 1 yaş üstü bebekler için, besleyici ve sağlıklı olması nedeniyle çok yoğun olarak tercih edilmektedir. Bu lezzetli pancar çorbası nasıl yapılır ? artık öğrendiğinize göre hemen denemelisiniz.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın