Kışlık Domates Sosu Nasıl Hazırlanır

Kışlık Domates Sosu Nasıl Hazırlanır

0 Paylaşımlar

Domatesin en taze ve lezzetlisinin olduğu yaz ayları bitmek üzere. Eğer kış için hazırlığınızı yapmaz iseniz marketlerden dondurulmuş yada hazır ürünleri satın almak zorunda kalabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için en sık kullandığınız sosları şimdiden hazırlamakta fayda var. Kışlık domates sosu bir çok yemekte kullanılabildiği gibi kahvaltılıklar ile birlikte kullanılabilir yada sadece yemeklerin yanına meze olarak eşlik edebilir.

Malzemeler

 • Domates ( İhtiyacınız ne kadar ise o kadar kullanabilirsiniz )
 • Tuz ( İsteğinize bağlı )
 • Zeytinyağı ( İsteğe bağlı, göz kararı ekleyebilirsiniz. )
 • Kavanoz
 • Sarımsak
 • Yeşil biber

Nasıl Yapılır?

 1. Kış için hazırlayacağınız domateslerin kabuklarını soyarak rendeleyin ya da robottan geçirerek püre haline gelmesini sağlayın.
 2. Sarımsakları rendeleyin, biberleri de küçük küçük doğradıktan sonra ne kadar domates kullanacaksanız bilemediğimiz için tencere ölçülerini büyük olarak kullanacağınızı var sayarak devam edelim.
 3. Dibi geniş bir tencere tercih ederek soyarak ve rendeleyerek oluşturduğunuz domatesleri bu tencereye ilave edin ve domateslerin suyu çıkana kadar, eriyene kadar kaynamasını sağlayın.
 4. Ortalama 40-45 dakika kadar pişmesi gerekmektedir. Domateslerin 45 dakika piştikten sonra koyulaştığını göreceksiniz. Koyuluk derecesi yani kıvamı ketçap gibi olmalıdır. Tadına bakarak piştiğini de anlayabilirsiniz. Tuzunu ilave ettikten sonra, zeytinyağı eklerken kilo başına 1 yemek kaşığı olarak hesap ederek ekleyebilirsiniz.
 5. Diğer yandan 1-2 pişirimlik domates soslarınızı koyacağınız kavanozları bol suyla yıkayın ve kurutun. Kavanozları kapağa 1 parmak kalacak şekilde doldurun.
 6. Sıcak olarak koyduğunuz domates sosunun hemen kapağını kapatın ve ters bir şekilde düz bir yere bırakın. Domates sosunuz kavanozlarda soğuyana kadar kalsın. Serin yerde 1 gece kalması idealdir.
 7. Evinizde güneş görecek yerlerde muhafaza etmeyin. Serin yerde muhafaza etmeniz önerilir. Kapağını açtığınız kavanozun tüketimini hemen yapmalısınız.
0 Paylaşımlar

Yorum yapın