Kışlık Patlıcan Tarifleri

Kışlık Patlıcan Tarifleri

0 Paylaşımlar

Patlıcan yaz aylarında sevilerek tüketilmesinin yanı sıra, kış aylarında da bu lezzetten mahrum kalmak istemeyenler için birçok şekilde saklama ve pişirme yöntemleri bulunmaktadır. İster kurutup kışın dolma şeklinde yemek, ister patlıcan konservesi yaparak yemeklerin yanında meze olarak tüketilebilen birçok tarif vardır. Kışlık patlıcan tariflerinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, patlıcanı uzun süre tuzlu suda beklettikten sonra saklama aşamasına geçilmesidir. Tuzlu suda bekleyen patlıcanlar acı tadını suya bırakacağı için kısın yenen patlıcanlar daha lezzetli bir hal alacaktır. Bu nedenle birkaç kez değiştirilmek üzere tuzlu suda bekletme mutlaka yapılmalıdır. Patlıcan konservesi ne kadar çeşitli olursa o kadar lezzetli olmaktadır. Domates, biber ve sarımsak patlıcana yakışan ve kışın lezzetle tüketilmesini sağlayan malzemelerdir. Patlıcanın saklanmaya uygun bir sebze olmasından dolayı pek çok farklı şekillerde kışlık patlıcan tarifleri hazırlanabilir. En sevilen kuru patlıcan dolması ve karnıyarık yaz mevsiminde olduğu kadar kış aylarında da vazgeçilmeyen lezzetler arasındadır. Kışa yakışan en güzel sebzelerden biri olarak, detaylı anlatılan kışlık patlıcan tariflerini deneyerek, kış boyunca patlıcandan mahrum kalınmamış olur.

Kışlık Patlıcan Konservesi Tarifi

Malzemeler:

 • 1 kilo patlıcan
 • 1 kilo domates
 • 1 yemek kaşığı sıvıyağ
 • 1 baş sarımsak

Yapılışı:

 1. Patlıcanları küp şeklinde doğradıktan sonra tuzlu suda yarı saat bekletilmelidir.
 2. Bu işlemin ardından domateslerde kabuğu soyulup doğrandıktan sonra derin bir tencereye sıvıyağ, patlıcan ve domates eklenir be hafif orta ateşte kavrulmaya başlanır.
 3. İnce doğranmış sarımsaklarda eklendikten sonra sulu bir kıvam olacak şeklini alınca ocağın altı kapatılır.
 4. Kışlık patlıcan konservesinin uzun süre saklanması için kapağı kaynatılmış kavanozlara sıcak şekilde doldurularak bir gün bekletilir.
 5. Bu şekilde uzun süre tazeliğini koruyacak olan patlıcan konservesi bu haliyle de tüketilirken, et yemekleri için önceden hazırlığa gerek kalmadan pratik bir akşam yemeği ortaya çıkarılabilir.

Kışlık Karnıyarıklık Patlıcan Tarifi

Karnıyarık lezzetini kışında bulabilmek için yaz aylarında yapılan hazırlık oldukça işe yaramaktadır. Bunun için istenilen miktarda alınan patlıcan ve sıvıyağ, karnıyarıklık patlıcan için yeterli gelecektir.

Malzemeler:

 • Karnıyarıklık patlıcan
 • Sıvıyağ

Nasıl Yapılır?

 1. Klasik karnıyarık şeklinde soyulan ve ortadan kesik açılan patlıcanlar, bir süre tuzlu suda bekletildikten sonra kurumaya bırakılır.
 2. Kızgın sıvı yağ ile kızartılacak olan patlıcanların kuru olması gerekir. Aksi halde kızgın yağın etrafa sıçrama ihtimali yükselir.
 3. Gerekirse havlu peçete yardımı ile patlıcanlar kurutularak kızartılmalıdır. Kızartılan patlıcanlar bir tepsiye alınır ve soğuduktan sonra buzdolabı poşetine tek sıra halinde konur.
 4. Tamamen soğuyan patlıcanlar derin dondurucuya ya da buzdolabının buzluk kısmına koyulur ve kışın yemek için hazır hale getirilir.
 5. Kızartılan patlıcanların kışın çıkarıldığında aynı şeklini koruması için, patlıcanlar donana kadar üzerine ağır şeylerin konmaması gerekir.
 6. Kızarma ile birlikte yumuşayan patlıcanlar zedelenir ve kışlık karnıyarık istenilen şekilde olmaz.
0 Paylaşımlar

Yorum yapın