Kivi Reçeli

Kivi Reçeli

2 Paylaşımlar

Pek çok meyvenin reçel olarak kahvaltı sofralarını süslediği gibi, kivi reçeli de değişik reçel tariflerini sevenler için güzel alternatifler arasındadır. Kiviyi meyve olarak tüketmeyi seven birçok kişi reçelini de aynı şekilde beğenerek tüketmektedir.

Kivi Reçeli Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Seçilen kivilerin orta sertlikte olması için taneli bir kivi reçeli için dikkat edilmesi gereken ilk noktalardan biridir. Yumuşak ve olgun olan kiviler kaynama sırasında dağılır ve şık bir reçel görünümünden uzaklaşır. Kivi reçeli kaynatırken oluşan köpükler tahta kaşık yardımı ile alınmalıdır. Daha parlak bir görünümde olması için köpüklerin alınması işlemi mutlaka yapılmalıdır.

Kivi marmelatı ve reçeli için arasında su eklenen ve su eklenmeden yapılan tarifler vardır. Yoğun kıvamlı reçellerden hoşlanmayanlar reçelin üzerine biraz daha su koyarak kaynatabilirler. Kivilerin tadına göre oluşan reçelde ekşimsi bir tat tercih etmeyenler, daha olgun kivileri tercih edebilir ya da tarifteki şeker miktarını çoğaltabilirler.

Kivi Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 kilo kivi
  • 2 su bardağı su
  • 3 su bardağı toz şeker

Kivi Reçeli Nasıl Yapılır?

  1. Öncelikle kivi reçelinin şerbeti kaynatılarak, reçel yapımına başlanır. Su ve şeker bir tencerede yaklaşık yarım saat kaynatılarak kivi reçelinin şerbeti hazır hale getirilir.
  2. Hazır olan şerbetin içerisine soyulmuş ve küp şeklinde doğranmış olan kiviler katılır. İsteğe göre güzel koku vermesi için 3 adet karanfil reçelin içine atılabilir.
  3. Kısık ateşte yavaşça kaynamaya bırakılan reçelde oluşan köpükler temizlenir. Reçel yapımında önemli bir püf nokta olan tereyağı, reçelin kaynama esnasında köpüklenmesini engeller. Bu tarifte de bir kaşık tereyağı kullanılabilir.
  4. Yeterli kıvama gelen kivi reçeli ocaktan alınır ve soğuması için beklenir. Soğumuş olan reçel içi kuru olan cam kavanozlara doldurularak karanlık ve serin bir yerde muhafaza edilebilir.
2 Paylaşımlar

Yorum yapın