Kremalı Brüksel Lahanası

Kremalı Brüksel Lahanası

1 Paylaşımlar

Evde günlerdir bekleyen brüksel lahanalarıyla bu harika tarifi uygulamak istiyordum. Etli brüksel lahanası tarifini daha önce verdiğim için bu sefer etsiz yapmak istedim. Malzeme de tamamdı. Tatil gününde yemeği erkenden hazırlayayım ki gün ışığından faydalanabileyim diye düşündüm. Yemeği erken yapmanın tek faydası bu değil tabii ki. Akşam yemeği hazır olduğunda günümün kalanı stressiz geçer. Sebzeleri yıkayıp hazırladım, soteledim. Kalan malzemeyi ekleyip altını kıstım. 10 dakika pişmesi gerekiyordu. Beklerken gözüm pencereden ışıldayan el değmemiş kar manzarasına takıldı.

Almanların omas zeit (büyükannelerimizin zamanı) denilen bir ifade şekli vardır. Henüz her şeyin elektronik aletlerle yapılmadığı, bir sobanın başında toplanılıp annemizin yaptığı böreği ya da kuzinede kızarmış kocaman patatesleri zevkle atıştırdığımız bir dönemdi bu. İnanın o zamanın almanları daha doğrusu yabancıları bize kültür olarak daha yakın. Hemen her konuda büyükannelerin pratik fikirleri vardır. O dönemlerin yemek kitapları ayrıdır. Büyükannelerimizin usulü kek, pasta yada bir çorba dendi mi almanlar için akan sular durur. Bizde de var olan bir geçmişe özlem misali o zamanlara ait her şey daha bir güzeldir.
Büyükanneler bakin halılarını nasıl temizlerlermiş….

Böyle bembeyaz kristale dönmüş kar zamanı halimizi basılıp kirletilmemiş karlı bir yere tersinden yayıyoruz. Ben tek başına koca halıyla baş edemediğim için alt kısmını biraz ıslattım. Yardim eden biri olursa alt kısmını kara hiç değmeden yerleştiriyoruz ve bir sopa ya da firçayla halıya hafif hafif vuruyoruz, silkeler gibi. Bu şekilde halının dibine sinmiş bütün tozlar kara dökülüyor ve kar hemen emdiği için halı temizlenmiş oluyor. Yine dikkatlice ıslatmadan halımızı yerine yayıyoruz. Üzerindeki lekeleri silerek temizliyoruz.
Hiç üşenmeyip halımı karda silkeleyip yerleştirdim. Bu arada yemek de olmuştu. Tadına da baktım, mükemmel!

Kremalı Brüksel Lahanası Tarifi İçin Malzemeler

 • 500 g brüksel lahanası
 • 45 g tereyağı (ben 2-3 yemek kaşığı ayçicek yağı kullandım)
 • 1 limonun suyu
 • 1/4 su bardağı krema
 • 1/2 su bardağı tam yağlı süt
 • 1/4 su bardağı sebze suyu (ben sade suya 1 tavuk suyu tableti kattım)
 • Tuz, karabiber

Kremalı Brüksel Lahanası Nasıl Yapılır?

 1. Brüksel lahanaları yıkanıp temizlenir. Bıçakla ikiye bölünür.
 2. Tereyağı eritilip brüksel lahanaları 2-3 dakika boyunca kavrulur. (Bende biraz uzadı belki tavam çok kalın olduğu için)
 3. Altı kısılıp diğer malzeme eklenir ve 10 dakika pişirilir.
 4. Delikli kepçe süzülüp brüksel lahanaları servis tabağına alınır.
 5. Tencerede kalan sosa limon suyu eklenip iyice çırpılır ve lahanaların üzerine dökülüp servis yapılır.
1 Paylaşımlar

Yorum yapın