Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

0 Paylaşımlar

Çeşitli nedenlerden dolayı kulak ağrısı pek çok kişinin şikâyetçi olduğu ağrılardan biridir. Kulağın önemli bir bölümü oluşturan östaki borusundaki tıkanmalar, aşırı basınç ve kulakta kir birikmesi gibi nedenler kulak ağrısına neden olmaktadır. Kulak ağrısı ilk etapta önemsenmeyen, evde tedavi edilmeye çalışılan bir ağrı olsa da, altında yatan sebeplerin iyi bilinerek tedavi edilmesi önemlidir. Yetişkinlerde görülme sıklığı kadar çocuklarda da oldukça fazla görülen rahatsızlıklardan biridir.

Kulak Ağrısı İçin Evde Ne Yapılabilir?

Kulak ağrısına neden olan basit etkenlerin oluşturduğu ağrıdan kurtulmak için genellikle ilk başvurulan yöntem kulak damlalarıdır. Eczanelerde satılan kulak damlalarının yanı sıra, evde doğal içeriklerle hazırlanabilecek kulak damlası tarifleri de vermek mümkündür. Susam tohumu yağı ve sarımsak bu doğal tarif için gerekli malzemelerdir. Cezveye alınan biraz susam tohumu yağı içine bir adet sarımsağı atıp birkaç dakika sarımsağın yağ ile özdeşleşmesini sağladıktan sonra sarımsak yağ içinden çıkartılır. Daha sonra kulak içine kolay şekilde damlatmak için boş bir damlalık özellikli şişeye boşaltılır ve ağrıyan kulağa yaklaşık 3 damla damlatılır. Doğal olarak hazırlanan bu damlanın kulak ağrısına etki etmesi yaklaşık 15 dakikayı bulacaktır. Herhangi bir zararı olmamasından dolayı kulak ağrısından tamamen kurtulana kadar kullanılabilir.

Kulağı Sıcak Tutmak Gerekir

Vücudun birçok yeri için kullanılan ısıtma işlemi kulak ağrısını geçirmek için de geçerli yöntemlerden biridir. Ağrıyan kulağa havlu ısıtıp o bölgeyi sıcak tutmak ağrının azalmasına büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Kulağı ısıtmak için ısıtmanın dışında başka yöntemlerde kullanılabilir. Sıcak su torbasına sıcak su koyup havluya sararak kulağa uygulamak da uzun süre kulağın sıcak kalmasını sağlayacağı için, kulak ağrısının hafiflemesinde etkili olacaktır.

Kulak ağrısına neden olan soğuk alınlığı hastalıklarının birçoğunda vücudu sıcak tutmak oldukça önemlidir. Soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen kulak ağrısını hafifletmek içinde kulağa sıcak uygulamak gerekmektedir. Genellikle kulağın iltihap nedeniyle tıkanmasından dolayı oluşan ağrının diğer tedavi yöntemleri ile birlikte sıcağa tutulması, ağrının kısa sürede iyileşmesini sağlayacaktır.

Kulak Ağrısı İçin Soğan Suyu

Kuru soğanın yemeklere lezzet katmasının yanı sıra sağlık içinde oldukça faydası vardır. Kulak ağrılarından şikâyetçi olanlar için tavsiye edilebilecek doğal yöntemlerden biri de soğan suyudur. Bir adet soğanın suyu rendelenerek çıkarılır. Daha sonra elde edilen soğan suyuna parmaklar batırılır ve kulağın arka kısmı ovalanarak uygulanır. Gece yatmadan önce uygulandığında kulakta biriken iltihabın akmasında etkili olacaktır.

Kulak Ağrısını Geçiren Doğal Bitkisel Yağlar

Kulak ağrısı için alternatif tıp yöntemlerinden faydalanmak birçok kişinin uyguladığı yöntemlerden biridir. Kulak ağrısını geçiren bitkisel yağlar, hem zararsız hem de etkili bir şekilde kulak ağrısını geçirmeye yaramaktadır. Özellikle papatya yağı, acı badem yağı, zeytinyağı ve badem yağı kulağa damlatıldığında ağrının azaldığı hemen hissedilecektir.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın