Kuru İncir Reçeli

Kuru İncir Reçeli

0 Paylaşımlar

Bu yazımda kuru incir reçeli nasıl yapılır anlatacağım. Eğer elinizde kuru incir yok ise veya taze incir ile yapmayı düşünüyorsanız bir önceki yazım olan taze incir reçeli tarifime göz atabilirsiniz. Kuru incir ile taze olgun incir reçeli arasındaki fark olarak taze yapılırken bütün olarak ve şekli bozulmadan top top reçeller yaptık, kuru incirde ise marketlerde satıldığı gibi çekirdekleri ve içi açılmış yayık şekilde bir reçel yapmış olacağız.

Kuru İncir Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

 • 1 buçuk kilogram kuru incir
 • 1 kilogram toz şeker
 • 2 buçuk litre içme suyu
 • 1 çay kaşığı tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı toz limon tuzu

Kuru İncir Reçeli Nasıl Yapılır?

 1. Kuru incirleri bir kap veya süzgeç içine alarak bir kaç defa iyice yıkayıp suyunu süzün.
 2. İncirlerin hepsinin tek tek saplarını kesip bıçak ile 6-7 eşit parçaya bölün.
 3. Yeterince büyük bir tencereyi ocağın üzerine koyun, içine yoz şeker ve suyu doldurup ocağı orta seviyede açın ve kaynamasını bekleyin.
 4. Şekerli su kaynamaya başlayınca küçük parçalara ayırdığınız incirleri tencere içine boşaltın.
 5. Bir kere kaynayıp taşar gibi olduktan sonra ateşin seviyesini biraz düşürün.
 6. Reçel kıvamı alıp almadığını akışkanlığından anlamak için bir kaşık ile kontrol edin ve olduğunu düşündüğünüz zaman içine tereyağı ekleyip hafifçe karıştırın.
 7. Reçelin olup olmadığını anlamak için şurubundan bir yere damlatıp akışkanlığını kontrol edebilirsiniz.
 8. En son limon tuzu ekleyip bir taşım daha kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın.
 9. Reçelleri eğer sıcakken kavanozlara koyacaksanız ağzını bir bezle örterek kavanozda soğumasını bekleyin. Soğuduğunda ise beklemenize gerek yok. Tüm kavanozları ağzına kadar hava boşluğu kalmayacak şekilde reçel ile doldurun ve kapağını sıkıca kapattıktan sonra ters çevirip bir kaç saat o şekilde bekletin. Böylece hava alıp kolay bozulmasını engellemiş olursunuz.

Püf Noktaları:

Kuru incir reçeli yapıldıktan sonra genelde bol çekirdeği olur. Çok çekirdekli sevmiyorsanız azaltmak için incirleri kestikten sonra üstüne kaynar su döküp 11-12 dakika sonra da elinizle sıkıp bir süzgece koyun ve soğuk su tutarak biraz çekirdek eksilmesini sağlayın.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın