Kuru Mısır Çorbası

Kuru Mısır Çorbası

1 Paylaşımlar

Yoğurtlu çorbaları genelde buğdaylı yaparız. Bugünkü tarifim Tokat mutfağından buğday içermeyen bir yoğurtlu kuru mısır çorbası.

Malzemelerin içerisinde bulunan ve tarife adını veren kurutulmuş mısırı popcorn yapmak üzere almıştım. Gerçekten kupkuruydu. Fasulye ve nohudun yanı sıra en geç pişen de mısır oldu. Fakat sonuçta nefis bir çorba ortaya çıktı. Çorbayı pişirdiğim gün sıcak, kalanını ertesi gün soğuk olarak içtik. Her iki hali de güzeldi. Çorbaya aslında taze nane ince kıyılıp ekleniyor, fakat evdekiler çorba içerisinde sevmedikleri için kuru naneyi yağda kavurup üzerine gezdirmeyi tercih ettim.

Kurulmuş mısır, nohut ve kuru fasulye karışımı ile hazırladığım, geç pişen ama lezzetine değen kuru mısır çorbası tarifimi soğuk kış aylarının geldiği şu günlerde içinizi ısıtmak için değerlendirebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 çay bardağı kurulmuş mısır
 • 1 çay bardağı nohut
 • 1 çay bardağı kuru fasulye
 • 1 kase yoğurt
 • 2 tutam tuz
 • 1 tutam taze nane kurutulmuş da olur
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber

Nasıl Yapılır?

 1. Mısır, nohut ve fasulyeyi akşamdan ayrı kaplar içerisinde ıslatın. Ertesi gün büyükçe bir tencerenin içerisinde hepsini birlikte tuz ve iki litre kadar su (ya da et suyu) ekleyerek haşlamaya başlayın.
 2. Pişme süresini kısaltmak isterseniz yarim saat kadar düdüklü tencerede haşlayıp diğer tencereye aktarın.
 3. Sebzeler yenilecek kıvama gelince ve suyu kıvama gelinceye kadar pişirmeye devam edin. Bu arada pişerken çorbanın suyu eksilirse kepçeyle rahatça döndürecek kadar sıcak su eklemeyi ihmal etmeyin.
 4. Sebzeler yeterince yumuşadığında yoğurdu bir kaşık yardımıyla iyice karıştırın. Bir kepçe çorbanın suyundan ekleyip ılıtın. Çorba kaynarken yoğurdu ekleyip iki üç dakika birlikte haşlayın ve ocaktan alın.
 5. Taze naneyi yıkayıp ince kıyın ve çorbaya ilave edin yada küçük bir tencerede tereyağını eritip kuru nane ve pul biberi kavurup servis ederken çorbanın üzerine gezdirip servis edin.
1 Paylaşımlar

Yorum yapın