Lezzetli Reçeller Nasıl Yapılır? Nasıl Saklanır?

Lezzetli Reçeller Nasıl Yapılır? Nasıl Saklanır?

0 Paylaşımlar

Lezzetli Reçeller Nasıl Yapılır? 

Kahvaltı menüsünün vazgeçilmezi olan reçeller her yöreye göre ayrı tat ve lezzette olmaktadır. Özellikle ev yapımı reçellerin daha lezzetli olduğunu söyleyebiliriz. Hazır reçellerde ki katkı maddeleri doğal yapılan reçellere oranlar daha az tercih edilmektedir. Reçel yaparken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları vardır. Örneğin; reçelin zamanla şekerlenmemesi gerekmektedir. Tadının ilk gün ki gibi kalması çok önemlidir. Her çeşit meyveden yapılabilen reçellerin sırrını öğrenmek için bu yazımıza göz gezdirmeniz de fayda var.

Reçel yapmadan önce bazı meyve sebzeler limonlu suda bekletilir. Bazı meyve ve sebzeler de ise kireçte bekletmek gerekebilir. Domates, patlıcan, bal kabağı gibi sebzelerin reçelleri yapılırken mutlaka kireçte bekletilmesi gerekmektedir. Reçel için seçilen meyve ve sebzeler olgun ve beresiz olması gerekir. Reçeli yapmadan önce mutlaka koyacağınız şekerin içerisin de bekletilmesi gerekir. Bunun sebebi reçeli meyve ve sebzelerin kendi suyu ile bütünleşmesini sağlar. Bazı ev hanımları reçelleri güneşte yapmayı tercih eder. Güneş ile yapılan reçeller biraz daha doğal bir tada sahip olmaktadır. Reçel için kullanacağınız şeker oranı tercih edilen meyveye göre değişmektedir. Özellikle ekşi meyve ve sebze tercih edildiyse iki kat oranda şeker konur. Lezzetli reçellerin yapılışın da pişirme işlemi çok kısık ateşte yapılır. Her meyve sebzenin pişme süresi ayrıdır ve bu işleme dikkat edilmesi gerekir.

Bu leziz reçeller nasıl yapılır öğrenmek isterseniz göz atın: Reçel Tarifleri

Lezzetli Reçeller Nasıl Saklanır?

Reçellerinizi yaptıktan sonra saklama koşullarına dikkat etmelisiniz. Her çeşit meyve ve sebzenin reçelini saklarken öncelikle pişirdiğiniz reçelin iyice soğumasını beklemelisiniz. Ardından cam kavanozlara reçellerinizi yerleştiriyorsunuz. Kavanozların ağızlarını iyice kapatmanız gerekmektedir. Evin de kileri olanlar reçel kavanozlarını kiler de ışık görmeyen bir bölgeye koyarak burada saklayabilirler. Yapılan reçellerin güneş ışığına maruz kalmaması gerekmektedir. Reçellerin soğumasını beklemeden kavanozlar doldurmak istiyorsanız sıcak reçelleri kavanozlara doldurup ters çevirmelisiniz. Reçeli yaparken kaynatma süresine çok dikkat etmelisiniz. Eğer kaynama süresini ayarlayamazsanız reçel küflenme, sertleşme ve şekerlenme ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Reçel yaparken bu püf noktalara dikkat ederseniz reçellerinizin lezzeti ilk gün gibi kalacaktır.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın