Limonlu Cupcake (18 Kişilik)

Limonlu Cupcake (18 Kişilik)

0 Paylaşımlar

Günlerdir çocuklarıma nasıl bir pasta yapacağımı düşündüm. Limon çok sevdikleri için limonlu cupcake yapmaya karar verdim. Gecen yaz onlara belki iki günde bir limonlu dondurma yapmıştım ve ekşi ekşi nasıl da severek yediklerine bir anlam verememiştim. Cupcakes tarifimi daha önceden vermiştim. Fark olarak üzerinde kullandığım tereyağlı kremi süt yerine taze limon suyuyla hazırladım. Bu kremin hazırlanışı çok kolay. Ocakta pişirilmiyor. Yeterince tatlı ve lezzetli. Limon tadını sevmiyorsanız 120 ml süt de kullanabilirsiniz. Ben çocuklar eline alıp yiyebilsin diye cupcakes (topkek) olarak hazırladım. Fakat ayni hamur malzemesiyle iki katli kek hazırlayabilirsiniz. Bu takdirde aşağıda vereceğim krema pastanın hem ara katına hem de üzerine ve etrafına fazlasıyla yetecektir.

18 Adet Cupcakes için Limonlu Krema Malzemeleri

  • 3 adet organik limonun suyu
  • 1 adet limonun kabuğunun rendesi
  • 250 g oda ısısında tereyağı
  • 1 kg pudra şekeri

Limonlu Krema Nasıl Yapılır?

  1. Tereyağını bir kabın içerisine alin. Limon suyunu, limon kabuğu rendesini ve pudra şekerinin yarısını ekleyin. Mikserle iyice karıştırın.
  2. Mikserin ayarını düşürerek kalan pudra şekerini azar azar ekleyin. Şekerin bitmesine yakın yeterince yoğunlaşmışsa şekerin hepsini kullanmanıza gerek yok.
  3. Kremi hazırlarken gıda boyası da kullanabilirsiniz.
  4. Daha önceden pişmiş ve soğutulmuş minik keklerinizi üzerilerinden düz bir şekilde kesin. Limonlu kreminizi sürüp bir şekerleme, çikolata ya da yemişlerle süsleyin.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın