Mahlep Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

mahlep nedir

Mahlep nedir ? Mahlep ne işe yarar ? Mahlep Fayları ve mahlep bitkisi nerelerde kullanılır ve ne demek tüm bilgileri burada bulabilirsiniz.

Gülgillerden ve bitkisi 10 metre boy yüksekliğini bulabilen mahlep ağacından toplanır. Hal arasında yabani kiraz denmektedir. Kiraz ağacına benzer görünümü vardır. Çekirdeği Haziran ayı gibi meyve vermeye başlayan tam olgunlaşmış meyvesinden çıkartılır ve öğütülüp toz haline getirilerek kullanılır. Sert bir çekirdeğe sahiptir. Kayısı çekirdeğine benzemektedir. Ağacına halk arasında İdris ağacı da denilmektedir.

Mahlep Nerelerde Kullanılır ?

Cumhuriyet öncesi dönemde tohumları öğütülerek mahlep tozu elde edilmektedir. Elde edilen bu toz hamur işi ve tatlı yapımında hoş koku vermesi nedeni ile kullanılmaktadır.

Mahlep Ne İşe Yarar ?

Günümüzde faydaları ve kullanım alanlarının öğrenilmesi sebebiyle alkol, ilaç, kozmetik ve gıda sektörlerinde yaygın bir kullanım alanına sahiptir.

Mahlep Faydaları Nelerdir ?

Nedir ve ne işe yarar öğrenenlerin aklına gelen ilk soru mahlep faydaları neledir ?olmaktadır.

Vücudu kuvvetlendirip dayanıklılığı artıran, kan şekeri düşürmek için kullanılan, bal ile karıştırılıp cinsel gücü arttırmak amacı ile kullanılan ve toz halinde su ile tüketilebilen bir baharat çeşididir.

Anadolu’nun çeşitli yörelerinde idrar artırıcı, böbrek rahatsızlıklarını iyileştirici, zehirlenmelere karşı panzehir olarak kullanılır. Meyve sapları demlenip, böbrek iltihabını giderici, böbrek taşlarını eritici ve ishal giderici olarak içilir.

Yukarıdakilere ek olarak tonik etkisi ve afrodizyak etkisi, şekeri düşürücü, astım ve balgam sökücü gibi etkileri vardır.

Mahlepli Tarifler

Mahlepli paskalya çöreği tarifi

Mahlepli Poğaça Tarifi

Mahlepli Kurabiye Tarifi

Kategoriler: Pratik Bilgiler

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın!

Bir Cevap Yazın

Not: Web sitesinde yapılan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtır ve bu web portalının görüşlerini değil. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifadeden kaçınmaları rica olunur. Herhangi bir bilgi verilmeden veya açıklama yapılmadan herhangi bir yorumu silmek hakkını saklı tutuyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar ile doldurulur *

*
*