Mahlep Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

Mahlep Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

0 Paylaşımlar

Mahlep Nedir?

Mahlep; Gülgillerden ve bitkisi 10 metre boy yüksekliğini bulabilen mahlep ağacından toplanır. Halk arasında yabani kiraz denmektedir. Kiraz ağacına benzer görünümü vardır. Çekirdeği Haziran ayı gibi meyve vermeye başlayan tam olgunlaşmış meyvesinden çıkartılır ve öğütülüp toz haline getirilerek kullanılır. Sert bir çekirdeğe sahiptir. Kayısı çekirdeğine benzemektedir. Ağacına halk arasında İdris ağacı da denilmektedir.

Mahlep Nerelerde Kullanılır?

Cumhuriyet öncesi dönemde tohumları öğütülerek mahlep tozu elde edilmektedir. Elde edilen bu toz hamur işi ve tatlı yapımında hoş koku vermesi nedeni ile kullanılmaktadır. Özellikle kurabiye, pasta ve poğaça da üzerine dökülerek veya içine karıştırılarak hoş kokulu olması ve hamur işlerini tatlandırmak için değerlendirilir.

Ne İşe Yarar?

Günümüzde faydaları ve kullanım alanlarının öğrenilmesi sebebiyle alkol, ilaç, kozmetik ve gıda sektörlerinde yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte farklı özellikleri keşfedildiğinden yüzlerce farklı amaçla kullanılmaktadır.

Mahlepli Tarifler:

Mahlebin Faydaları Nelerdir?

  1. Vücudu kuvvetlendirip dayanıklılığı artıran, kan şekeri düşürmek için kullanılan, bal ile karıştırılıp cinsel gücü arttırmak amacı ile kullanılan ve toz halinde su ile tüketilebilen bir baharat çeşididir.
  2. Anadolu’nun çeşitli yörelerinde mahlep idrar artırıcı, böbrek rahatsızlıklarını iyileştirici, zehirlenmelere karşı panzehir olarak kullanılır.
  3. Meyve sapları demlenip, böbrek iltihabını giderici, böbrek taşlarını eritici ve ishal giderici olarak içilir.
  4. Yukarıdakilere ek olarak mahlebin tonik etkisi ve afrodizyak etkisi, şekeri düşürücü, astım ve balgam sökücü gibi etkileri vardır.
0 Paylaşımlar

Yorum yapın