Pratik Bilgiler

Her Derde Deva Mahlep Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bu Tarife Kaç Puan Verirsin?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Mahlep nedir ? Mahlep ne işe yarar ? Mahlebin faydaları, mahlep bitkisi nerelerde kullanılır ve ne demek tüm bilgileri burada bulabilirsiniz.

Gülgillerden ve bitkisi 10 metre boy yüksekliğini bulabilen mahlep ağacından toplanır. Hal arasında yabani kiraz denmektedir. Kiraz ağacına benzer görünümü vardır. Çekirdeği Haziran ayı gibi meyve vermeye başlayan tam olgunlaşmış meyvesinden çıkartılır ve öğütülüp toz haline getirilerek kullanılır. Sert bir çekirdeğe sahiptir. Kayısı çekirdeğine benzemektedir. Ağacına halk arasında İdris ağacı da denilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Fiyonk Peçete Katlama

Mahlep Nerelerde Kullanılır ?

Cumhuriyet öncesi dönemde tohumları öğütülerek mahlep tozu elde edilmektedir. Elde edilen bu toz hamur işi ve tatlı yapımında hoş koku vermesi nedeni ile kullanılmaktadır. Özellikle kurabiye, pasta ve poğaçada üzerine dökülerek veya içine karıştırılarak hoş kokulu olması ve gıdayı tatlandırması için değerlendirilir.

Mahlep Ne İşe Yarar ?

Günümüzde faydaları ve kullanım alanlarının öğrenilmesi sebebiyle alkol, ilaç, kozmetik ve gıda sektörlerinde yaygın bir kullanım alanına sahiptir.

Mahlep Bitkisinin Faydaları Nelerdir ?

Nedir ve ne işe yarar öğrenenlerin aklına gelen ilk soru mahlebin faydaları neledir ?olmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Unutkanlığı Azaltan Müthiş Formül

Vücudu kuvvetlendirip dayanıklılığı artıran, kan şekeri düşürmek için kullanılan, bal ile karıştırılıp cinsel gücü arttırmak amacı ile kullanılan ve toz halinde su ile tüketilebilen bir baharat çeşididir.

Anadolu’nun çeşitli yörelerinde mahlep idrar artırıcı, böbrek rahatsızlıklarını iyileştirici, zehirlenmelere karşı panzehir olarak kullanılır. Meyve sapları demlenip, böbrek iltihabını giderici, böbrek taşlarını eritici ve ishal giderici olarak içilir.

Yukarıdakilere ek olarak mahlebin tonik etkisi ve afrodizyak etkisi, şekeri düşürücü, astım ve balgam sökücü gibi etkileri vardır.

Etiketler
Devamını Göster

Benzer Tarifler

Tarif Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşmak İster misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close