Mandalinalı Creme Brulee (Yumurtasız)

Mandalinalı Creme Brulee (Yumurtasız)

1 Paylaşımlar

Creme brulee denemek istediğim değişik tatlı tariflerinden biriydi. Her hadi şimdi denemeliyim dediğimde içine giren yumurta sayısı beni ürkütür. Yine de bir gün orjinalini denemek şartıyla bu tarifi portakal ve mandalinalı lezzetler etkinliği için uyarladım. Mandalina yerine mevsimine göre yumuşak ve sulu meyvelerden kullanabiliriz. Malzemeler hazırlanıp servis kaplarında iki saat buzdolabında bekletilmeli. Bir yandan uzun iş gibi görünse de ben bu tarz tarifleri daha çok seviyorum. Gündüz vaktim olduğunda hazırlayıp dolaba kaldırıp servis etmek istediğimde son işlemi gercekleştirmek bana kolay gibi görünüyor.

Malzemeler

  • Her porsiyon için birer adet minik mandalina
  • 2 yemek kaşığı portakal suyu
  • 250 g labne peyniri
  • 200 g krema (varsa creme fraiche)
  • 2-3 yemek kaşığı esmer şeker

Nasıl Yapılır?

  1. Mandalinaları soyup tanelerine ayırarak 150 ml hacimli fırına dayanıklı kaplarına paylaştırın. Portakal suyu ile hafifçe ıslatın.
  2. Krem peyniri krema ilavesiyle el mikseri kullanarak özleşene kadar çırpın. Peynirli kremayı eşit bir şekilde mandalinaların üzerine paylaştırın. Bir spatula veya kaşık yardımıyla üzerilerini düzeltin. En az 2 saat buzdolabında dinlendirin.
  3. Tatlıları buzdolabından çıkardığınızda üzerilerine şeker serpin. Fırınınızı en yüksek derecede (üst ayarı ile) iyice ısıtın.
  4. Tatlıları fırında 3-4 dakika süresince karamelleşinceye kadar bırakın. Başında bekleyin çünkü şeker çabuk yanacaktır.
  5. Arzu ederseniz hemen veya buzdolabında 10-15 dakika bekletip servis edin.
1 Paylaşımlar

Yorum yapın