Mayalı Yumuşak Poğaça

Mayalı Yumuşak Poğaça

0 Paylaşımlar

Kahvaltıların ve çay saatlerinin vazgeçilmezi olan poğaçalar, yumuşak olduğunda tadına doyum olmayan lezzetlerdir. Çeşitli püf noktaları ile yumuşak poğaçalar pişirmek gerekli özen isteyen bir konudur.Hamurunun istenilen şekilde kabarması için hamurun ılık süt ile mayalanmış olması gerekiyor. Ayrıca poğaçaya kullanılacak malzemelerin oda sıcaklığında bekletilmiş olması en önemli püf noktalarından biridir. Özellikle yumurta ve süt gibi poğaça malzemelerinin taze olması da önemli mutfak sırlarından biridir.

Poğaça tariflerinde genellikle un miktarı ‘aldığı kadar’ ifadesi ile belirtilir. Bu miktarı doğru belirleyebilmek için hamurunun ele yapışan kıvamda olması gerekiyor. Hamurun ele yapışmasını önlemek için sürekli eklenen un, poğaçanın sert olmasına neden olacaktır. Hamurun yapışmadan toplanması için ele bir miktar sıvı yağ alınarak hamurun yapışması önlenebilir.

Malzemeler

 • 1 buçuk su bardağı süt
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 2 yumurta
 • 1 paket yaş maya
 • 3 tatlı kaşığı şeker
 • Tuz
 • Aldığı kadar un

Nasıl Yapılır?

 1. Hamurun güzel kabarması için sütün ılıtılması şarttır. Ilık olan sütün içinde yaş maya eritilir ve yoğurma kabının içine alınır.
 2. Sırayla diğer malzemelerde kabın içine eklenir ve yoğurma işlemine başlanır. Yumurtaların sadece akı hamurun içine, sarıları yüzüne sürülecektir.
 3. Tüm malzemeler eklendikten sonra, yumuşak bir hamur olacak şekilde un ilave edilir ve güzelce yoğrulur.
 4. Hamurun mayalanması için bir süre beklenir ve hamur mayalandıktan sonra, poğaçalara şekil vermeye başlanır.
 5. Ceviz büyüklüğünde hamur alarak yuvarlayıp tepsiye dizilmelidir. Üzerine yumurta sarısı sürüldükten sonra çörek otu ve susam ile poğaçalar süslenir.
 6. Yaklaşık 180 derece fırında poğaçalar kızarana kadar pişirilir.
0 Paylaşımlar

Yorum yapın