Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

0 Paylaşımlar

Mide üşütmesi genel olarak üşümekten kaynaklı bir hastalık olarak düşünülse de, asıl sebebi vücuda yerleşen virüslerden kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Bedenin çeşitli nedenlerden dolayı güçlü bağışıklık sistemini yitirmense bağlı olarak direncini yitirmesi sonucu oluşan bakteri ve parazitler birçok hastalığın nedeni olduğu gibi mide üşütmesinin de başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Bu tür mide üşütmelerinin tedavisi için mutlaka doktora gitmek ve doktorun öngördüğü tedaviye uymak gerekir. Ancak basit mide üşütmeleri olarak adlandırılan soğuk içeceklerden ve aşırı soğuğa maruz kalmaktan oluşan mide üşütmesinin tedavisi genellikle hastaneye bile gitmeye gerek kalmadan evde tedavi edilebilmektedir.

Mide Üşütmesinin Nedenleri     

Mide üşütmesine neden olan en önemli faktör düşük bağışıklık sistemi ile birlikte mideye zarar verecek yiyecekler tüketiminden kaynaklanmaktadır. Mide boş iken aşırı sıcak ve soğuk içeceklerin aniden mideye gönderilmesi, midenin üşümesine ve bu hastalıkla birlikte halsiz ve yorgun düşülmesine neden olmaktadır. Mide üşütmesinden korunmak için mide dostu olan önerileri uygulamak ve ılık sayılabilecek sıcaklıktaki içecekleri tüketmeye özen göstermek gerekir.

Evde Mide Üşütmesi Nasıl Tedavi Edilir? 

Mide üşütmesi için evde yapılabilecek basit tedavi yöntemleri sayesinde oldukça rahatsız edici olan mide üşütmesinden kurtulmak mümkündür. Bol bol dinlenmekle birlikte nane limon çayı, mide üşütmesinin tedavisi için en ideal seçeneklerden biridir. Mide üşütmesi ile birlikte bulantı ve kusma isteğini de bastıran nane limon çayı, halk arasında bilinen en etkili yöntemler arasındadır. Mide üşütmesine iyi gelen diğer bir bitki çayı ise, zencefil çayıdır. Mide de oluşan bakterileri yok etme etkisi nedeniyle mide üşütmesini kısa sürede iyileştirecek alternatiflerden biridir.

Mide Üşütmesine İyi Gelen Doğal Yiyecekler

Vücuda giren birçok yiyeceğin bir arada toplandığı mide çeşitli nedenlerden dolayı mide üşütmesi olarak bilinen rahatsızlığa yakalanılmaktadır. Bu hastalığın tedavisi için doktora gitmeden önce ya da doktorun verdiği tedaviye ek olarak evde tüketilecek bazı yiyecekler mide üşütmesinin kısa sürede iyileşmesini sağlamaktadır. Bu gıdaların başında gelen bal, anti bakteriyel olma özelliği ile bilinirken, mide üşütmesi içinde tüketilmesi gereken en uygun yiyeceklerden biridir. Diğer yararlı yiyecek ise, doğal antibiyotik olarak nitelendirilen sarımsaktır. Sarımsağı çiğ olarak tüketmek mide üşütmesini büyük ölçüde iyileştirmektedir. Bir diş sarımsağı bir bardak su yardımıyla içerek mide üşütmesinin çabuk iyileşmesine katkı sağlanabilir.

Mide Üşütmesinin Doğal Tedavi Yöntemleri

Günümüzde ilaç kullanımına mecbur kalmadıkça yönelmeyen pek çok kişi basit rahatsızlıklar için evde uygulayabilecekleri tedavi yöntemlerini tercih etmektedir. Evde tedavisi mümkün olan mide üşütmesi için ise, birçok yiyecek ve bitkisel çayın yanı sıra midenin sıcak tutulmasına özen göstermek gerekir. Aynı zamanda bol istirahat ile atlatılması kısa sürecek olan mide üşütmesi için sıcak ve bol vitaminli çorbalarla destek verilmesi gerekir. Tavuk suyuna çorba bu anlamda bağışıklığı güçlendirme etkisi ile midesini üşüten kişilere tavsiye edilen çorbalardan biridir.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın