Obeziteden Korunma

0 Paylaşımlar

Fazla  kiloluluk  ve  obezite,  diğer  birçok  hastalık  gibi  büyük  ölçüde önlenebilmektedir.  Bireylerin tercihlerini  şekillendirmekte,  yemek  seçimlerinin  daha sağlıklı  olmasını  sağlamakta  ve  düzenli  aktivite  yapmasında  ve  böylelikle  obezitenin önlenebilmesinde destekleyici çevre ve kurumların önemi çok büyüktür.

Obezite ilerlemesinde rol oynayan faktörlerden en mühim olanı yanlış beslenmedir. Yanlış beslenme; yüksek kalorili yiyeceklerin tercih edilmesi, hazır yemek, çabuk yemek,  çok  sık  ya  da  çok  seyrek  yemek,  gece  uyumadan  önce  yemek  hallerinde oluşabilir. Aşırı kilolu olan çocukların beslenme öykülerine bakıldığında bol ölçüde şeker, şekerli  gıda,  yağlı  gıda  ve  hazır  yiyecek  yedikleri  görülmektedir.  Yanlış  beslenmenin düzenlenmesi, yemek içeriğinin ve yemek yeme şeklinin düzeltilmesini gerektirmektedir.

Yemek  içeriğinin  düzenlenmesi  demek  kilo aldırıcı  gıdaların,  karbonhidrat  ve  yağdan zengin  yemeklerin  azaltılması,  hazır  yemeklerin  tercih edilmemesi,  yemek  aralarında  kalori bakımından zengin “abur cubur” gıdaların atıştırılmasının önüne geçilmesi anlamına gelmektedir. Yemek yeme şeklinin düzeltilmesi ise çabuk yemek yemenin sık ve seyrek yemenin  bırakılması  ve  gece  uyumadan  önce  kalori  açısından  yüksek  yiyeceklerin tercih edilmemesi anlamına gelir. Gelişme aşamasında olan çocukların çok sınırlanmış bir diyet almaları büyümelerini  duraklatabilir.  Sunulacak  gıdaların  normal  büyümeyi  sağlayacak,  yeterli kalori ve lüzumlu besinleri kapsayan, protein, kalori ve yağ içeriği açısından dengeli olmaları gereklidir.

Çocukluk  dönemi  obezitesinden  korunmak  için  en  mühim  öğelerden  birisi  ailedir. Çocukların çoğu şeyi ailelerinden örnek alarak öğrendiği göz önüne alındığında, ailenin ilk öncelikle çocuğa  iyi  bir  örnek  oluşturması  kaçınılmazdır.  Bu  sebeple çocuğun yapmaması  istenen  davranışlardan  anne babasının  da  uzak  durması,  doğru  bir yaklaşım olarak kabul edilmektedir.

Obeziteden korunmak için aktivitenin düzenlenmesi de mühim ihtiyaçlardan birisidir.  Televizyon seyrederek ve  bilgisayar  başında  tüketilen  zamanın  günde  iki  saat  ile sınırlanması ve spor yetenekleri  geliştiren planlı aktivitelerde  yer alması önerilmektedir.

Egzersizin süreklilik arz etmesi, biçim ve adetinden daha önemlidir.  Sağlıklı hayat tarzı benimsenmesi  neticesinde  obezitede  başarıya  ulaşılabilmektedir.  Çalışmalarda  diyet  ve egzersiz kombinasyonunun sadece diyet yapma ile karşılaştırıldığında daha fazla kilo azalması  sağladığı  gözlenmiştir.  Kısacası  obeziteden;  yaşa  elverişli  kalorili  günlük  diyetin uygulanması, tüketilen yiyeceklerin düzenli bir şekilde kaydedilmesi, haftalık kilo gözlemi, yemekleri evde yemek ve bu arada televizyon veya dergi okuma gibi dikkati başka tarafa çeken uyaranların bulunmaması, yemekler arası atıştırmanın kaldırılması, üç ana üç ara öğün alınması ve günlük aktivitenin düzenlenmesi gibi önlemler alınarak korunulabilinir.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın