Oktay Usta Pandispanya

Oktay Usta Pandispanya

1 Paylaşımlar

Pandispanya keki nasıl yapılır bilmeyenler için bu kolay pasta kekinin yapılışını paylaşmaya karar verdim. Pastane pastaları gibi lezzetli ve güzel pastalar yapabilmek için öğrenmeniz gereken en önemli konulardan bir tanesi de en güzel pandispanya yapılışını öğrenmektir. Pandispanya hamuru yapımındaki başarınız ve püf noktalarına dikkat ederek hazırlamanız yapabileceğiniz pastaların lezzetini de bir o kadar arttırmaktadır. Ben bu tarifte sizlere sade pandispanya’nın yapılışını anlatacağım fakat hamurunun hazırlanması sırasında kakao ekleyerek sizler kakaolu da yapabilirsiniz.

pandispanya keki yapılışı oktay usta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aksi takdirde hamurunuz söner ve bisküvi gibi olur. Eğer pandispanya hamurunuzun yumuşacık ve ağızda dağılan bir pandispanya elde etmek istiyorsanız birazdan vereceğimiz talimatlara harfiyen uymanız gerekir.

Malzemeler

 • 5 tane oda sıcaklığında bekletilmiş yumurta
 • 1 buçuk su bardağı (350 gram) toz şeker
 • 1 su bardağı kadar un
 • 1/2 su bardağı ile nişasta
 • 1 paket(küçük) vanilya
 • 1 paket(küçük) kabartma tozu
 • 1 çay bardağı ile sıcak su

Nasıl Yapılır?

pandispanya hamuru nasıl yapılır

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. Yumurtanın sarısı ve beyazları birbirinden ayrılır. Toz şekerin yarısı kadarı ayrılıp yumurta sarıları ile krema gibi olana kadar iyice çırpılır. Sonrasında krema kıvamındaki karışıma nişasta, kabartma tozu, vanilya, un ve sıcak su ilave edilerek çırpılmaya devam edilir.
 2. Şekerin diğer kısmı ise yumurtaların akları ile karıştırılıp köpürtülerek çırpılır. İyice katılaşıp koyu bir kıvam aldıktan sonra bir kaç seferde az az diğer yumurtalı karışıma ilave edilir. Kesinlikle bir seferde eklenmeyip en az 2 kerede hatta bir kaç daha fazla ilave ile eklenmelidir. Eklenirken de sürekli aynı yöne doğru yavaşça karıştırmaya özen gösterilmelidir.
 3. Yumurta akı ile yapılan karışımın sönmemesi için karışım kesinlikle çırpılmamalı yavaşça karıştırılmalıdır. Karışım keki kalıbına koyulup fırın 185 dereceye açıldıktan 5-10 dakika sonra fırına sürülerek tek seferde, fırın kapağı hiç açılmadan pişirilir. (Keki pişirirken kalıp yağlanmadan, sadece altına yağlı kağıt serilerek pişirilmelidir).
 4. Yaklaşık 45-50 dakika süreyle fırında pişirildikten sonra ızgara üstünde soğumaya bırakılır. Pişip pişmediğini anlamak için kürdan testi uygulayabilirsiniz.
 5. Pişen kekin kalıptan çıkarılması için bıçak kullanabilir, daha kolay kesilmesi için bir gün süre ile dinlendirebilirsiniz. Daha uzun süre kullanmak istiyorsanız bir streç ile sarıp dondurucu da dondurabilir veya buzdolabının orta bölümünde bekletebilirsiniz.

Güzel Pandispanya Yapmanın ve Pişirmenin Püf Noktaları

Pandispanya’nın doğru şekilde yapılması, hazırlanacak olan pasta veya kekin tadını belirleyeceğinden dolayı çok önem verilmesi gereklidir. Bu nedenle tarifte verdiğimiz ölçülere harfiyen uymanız gerekmektedir. Bunun dışında diğer püf noktalarını alt tarafta sıraladım;

 1. Kekin yapılışında kullanılacak olan malzemelerin belirtilenler dışında tamamının oda sıcaklığında olması gerekmektedir.
 2. Yumurta ve şeker karışımlarında kıvamın doğru olması için çok iyi şekilde çırpılması önemlidir.
 3. Yumurtalar ve toz şekeri çırparken hafif açık sarı tonda bir renge ulaşana kadar çırpılması önemlidir.
 4. Son olarak çırpılan karışımların birleştirildikten sonra kesinlikle tekrar çırpılmaması gerekmektedir. Sadece anlatıldığı gibi hafifçe aynı yönde karıştırmalısınız.

Böylece Oktay usta Pandispanya Tarifi kıvamını doğru şekilde yakalayabilir ve böylece en güzel pastaları hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz pasta dışında kekin arasına sadece krema ve reçel sürerek bile müthiş lezzetler elde edebilirsiniz.

1 Paylaşımlar

Yorum yapın