Olgun İncir Reçeli

Olgun İncir Reçeli

0 Paylaşımlar

Malzemeler

  • 1 kilogram olgun incir
  • 1 kilogram toz şeker
  • 1/2 Limon
  • Tercihen aroma ve kokusu için çubuk tarçın veya 3-4 tane karanfil

Nasıl Yapılır?

  1. Olgun incirden incir reçeli yapmak için ilk olarak incirleri olduğu gibi yıkayın ve suyunu iyice süzün. İncirlerin saplarını kesmeyin ve ağzı açık olanları ayırın.
  2. Bir tencere içine saplı kısımları yukarı bakacak şekilde hepsini dizin. 1 kilo toz şekeri hepsinin üstünü kapatacak şekilde dökerek tencerenin kapağını kapatın ve 12 saat kadar o şekilde dinlendirin.
  3. Süre dolduğunda ocağı düşük ateşte açın ve tencereyi üzerine koyun ve incirleri pişirin. Karıştırırken incirlerin zedelenmemesi için çok nazik ve dikkatli olun veya tencereyi sallayarak karıştırın.
  4. Reçel iyice koyu bir kıvam alana kadar bu şekilde pişirip kıvamını almadan kısa bir süre önce karanfil veya tarçın kullanacaksanız ekleyin.
  5. Kıvamını almasına yakın yarım limonu yayarak sıkın ve bir taşım kaynadıktan sonra ateşi kapatın.
  6. Olgun incir reçelini kavanozlara paylaştırın ve ağzını sıkı bir şekilde hava almadan kapattıktan sonra serin bir yerde uzun süre saklayabilirsiniz.
0 Paylaşımlar
Bu yazımızda sizlerle Reçel ve Marmelatlar kategorisinden seçtiğimiz son derece lezzetli, yapılışı kolay, takipçilerimiz tarafından değenilmiş ve beğenilmiş Olgun İncir Reçeli Tarifi Oktay Usta usulü yapılışını resimli anlatımı ile paylaştık. En basit şekilde anlattığımız Olgun İncir Reçeli nasıl yapılır öğrenip denediyseniz, bizlerle yada sosyal ağlarda paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Yorum yapın