Orjinal Trileçe

Uzun yıllardır yapılan fakat son günlerde popüler olan bir tatlı tarifi “orjinal trileçe tarifi” ile buradayız. Ülkemize balkan kültüründen gelen tatlılardan biri. Sayfanın alt kısmında tarifin püf noktaları ve hakkındaki genel bilgileri okumadan yapmaya başlamanızı tavsiye etmiyorum. En lezzetli sütlü tatlı için püf noktalar önemli!

Orjinal Trileçe Tarifi Malzemeleri

Keki hazırlamak için;

 • 5 adet büyük yumurta,
 • 1,5 bardak şeker, ( su bardağı ),
 • 1,5 bardak çok amaçlı un,
 • 2 paket şekerli vanilin,
 • 1 tam dolu çay kaşığı ile kabartma tozu,
 • 1 tutam tuz,
 • 1 çay kaşığı tereyağ ( Fırın tepsisini yağlamak için).

Şerbeti hazırlamak için;

Bu aşamada koyun sütü, manda sütü ve keçi sütü karışımlarını kullanmalıdırlar. Biz kolaylık açısından krema, süt tozu ve marketlerde satılan normal süt ile tarifimizi devam ettireceğiz.

 • 3 su bardağı normal süt,
 • 2 paket (400 ml) krema,
 • 1 su bardak süt tozu. ( su bardağı )

Karamelli sosu hazırlamak için;

 • 5 yemek kaşığı şeker (mümkünse esmer şeker),
 • 1 yemek kaşığı tereyağ,
 • 1 paket (200 ml) krema,
 • Yarım su bardağı süt

Orjinal Trileçe Nasıl Yapılır?

Yapılışı:

 1. Birbirlerine hiç karışmayacak şekilde yumurta akı ve sarısını ayırın,
 2. Yumurta akına bir tutam tuz ilave edin ve çırpın (Kartopu gibi olana kadar çırpmalısınız),
 3. 1,5 su bardağı şekeri karışıma ekleyerek 4 dakika daha çırpın,
 4. Yumurtaların sarı kısımlarını ayrı bir kapta çırpın,
 5. Yumurta akı ile hazırladığınız karışıma, yumurta sarısını yavaşça eklerken çırpmaya devam edin,
 6. Hamur üzerinde oluşan köpükleri söndürmemeye dikkat ederek un, kabartma tozu, vanilin malzemelerini karıştırarak yavaşça ekleyin,
 7. 7 ile 10 cm derinliği aralığındaki bir kek pişirme kalıbı veya tepsi hazırlamak için tereyağı ile hafifçe yağlayın,
 8. Hazırladığınız kek hamurunu tepsi içine yerleştirerek homojen bir şekilde yayın,
 9. Hamur önceden kızdırılmış fırına (150 – 180 derece arası) yerleştirin. Piştiğini anlamak için kürdan batırabilirsiniz. Kürdana hamur bulaşmaz ise içi pişmiştir. Üstünün yanmaması için alüminyum folyo kullanabilirsiniz.
 10. Fırından çıkardığınız keki soğuması için bekletirken tatlı şerbeti hazırlamak için süt tozu ve sütü uygun bir kap içinde karıştırabilirsiniz. (üç süt ile yapacaklar bu aşamada karıştırılmış süt kullanacaklar)
 11. Süte krema ekleyerek 3 dakika çırpın,
 12. Bu soğuk bir şerbet olacağı için kesinlikle sıcak olmayacak, kremalı şerbeti kek üstüne yayarak dökün.
 13. Kek karışımı emdikten sonra üzerinde köpük oluşursa düzleyin,
 14. Sosu için şekerleri tereyağ içinde ocakta eritin ve tamamen eriyene kadar karıştırmayın
 15. Süt ve krema ekleyerek sosu hızlı bir şekilde çırpın.
 16. Koyu bir karamel sosu kıvamına gelene kadar pişirerek karıştırma işlemine devam edin,
 17. Karamelli trileçe sosu kek üzerinde gezdirerek dökün,
 18. 3 saat boyunca buzdolabı içinde dinlenmeye bırakın.

Genel Bilgiler

Triliçe tatlısı tarifi birçok yabancı ülkede üç sütlü kek olarak geçiyor. Bu üç sütlü kek olayını yetersiz yabancı dil bilgisinden dolayı veya kulaktan dolma bilgiler nedeniyle yanlış anlayan bir çok yemek tarifi yazarı olduğunu fark ettim ve bir açıklık getirmek için triliçe tarifi ile birlikte bu yazıyı yazma gereği duydum. Orjinal trileçe tarifi ” tres leches cake” olarak geçmektedir. Türkçeye çevirdiğimizde üç sütlü kek olarak geçiyor. Bu üç süt konusunda bir çok yerde farklı anlamlar türetilmiş. Gerçek trileçe tatlısı üç süt, yani manda, koyun ve keçi sütü ile yapılmaktadır. Bu tatlı kültürü ülkemize balkanlardan gelmesine karşın asıl sahibi kesin olarak belli değildir. İspanya, İtalya, Güney Amerika ülkeleri gibi bir çok ülkenin sahiplendiği bir tatlıdır. Zaten güzel bir tatlı olmasa bu kadar sahiplenen ülkede olmazdı.

Bir çok trileçe tarifi okudum ve genellikle yazarlar bu üç süt olayını yanlış anladıklarından dolayı kendilerince krema, süt tozu gibi tatlının aslına uygun olmayan malzemelerle yaptıkları tarifleri paylaşmışlar. O haliyle bile güzel olan orjinal trileçe tarifi, koyun, manda ve keçi sütü karışım ile yapıldığında nasıl olacaktır bir düşünün. Biz bu tarifimizde kolaylık açısından üç sütü kullanmayacağız fakat bu sütleri temin edebilen olursa hepsini karıştırması ve tarifteki süt ve süt tozu yerine bu karışımı kullanması gerekmektedir.

Püf Noktaları

 • Yumurta akının çok iyi çırpılması gerekmektedir.
 • Keki iyi pişirmek tatlının tadını %90 oranında etkileyecektir. Bu nedenle bu hassas keki her tarafı homojen olarak pişecek şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Bunun için en iyi yöntemlerden biri keki fırında biraz beklettikten sonra üst tarafını kek ile temas etmeyecek şekilde alüminyum folyo ile kapatmaktır. Böylece fırının üst kısmından gelen sıcaklık direk kekin üstüne vurmayacak ve üstünün yanmasını engelleyecektir.
 • Şerbeti şekersiz olarak hazırlanacaktır, çünkü tüm malzemelerde yeterince şeker var ve buda tatlıyı yeterince şekerli yapmaya yetiyor.
 • Bu tarifte karamelli trileçe sosu eklenmeyecek. Siz istediğiniz hazır soslardan bir tanesini veya yine önceki tarifte yazdığım karamel sosunu hazırlayabilirsiniz.
 • Kek üzerini her zaman bir spatula yardımı ile düzlemelisiniz. Bu şerbet, krema ve diğer her malzemenin eşit olarak dağılması ve emilmesini sağlayacaktır.

Yorum yapın