Osmanlı Usulü Düğün Çorbası

Osmanlı Usulü Düğün Çorbası

1 Paylaşımlar

Tarifi Osmanlı mutfağına ait çok ilginç tarihsel bilgiler, otantik ülke manzaraları ve nefis görünümlü yemek fotoğraflarıyla bezeli yabancı bir kitaptan aldım. Sarah Woodward`in die Türkische Küche -Rezepte aus dem Osmanischen Reich adlı kitabından. Kitabın ön sözünde, konsept olarak tanıtımında ve tariflerin baslangıcında mutfağımızın ve birebir tariflerin kökeni hakkında çok ilginç bilgiler verilmiş. Üç kıtaya yayılmış Osmanlı imparatorluğu zamanında hüküm sürülen toprakların en güzel yiyecekleri İstanbul pazarlarına getirilirmiş. Mısır´dan hurma, doğunun egzotik baharatları, Yunanistan`dan zeytin, kurutulmuş balık mesela. Zeytinyağlı sarma, keçi peyniri Makedonya´dan, tarçınlı kuş üzümlü etli börekler, dolmalar Lübnan`dan, arapların pidesi, yunanlıların susamlı ekmeği, Suriye`nin patlıcanlı ezmeleri, çerkez tavuğu vs. sultanlara layık bütün o görkemli yemekler bugünkü Anadolu`nun ege kıyılarından tutun, doğunun dağlık bölgelerine kadar her evde yapılıyor. İşte bu zengin miras sayesinde bugünkü Türk mutfağı, dünya mutfakları arasında böylesine öne çıkıyor. Mesela bu çorbadaki yumurta sarısı ve limonla yaptığımız terbiye Bizanslılardan kalma bir çorba tarzı imiş.

Osmanlı Usulü Düğün Çorbası Tarifi İçin Malzemeler

 • 1,5 lt baharatı eklenmiş koyun veya tavuk haşlama suyu
 • 80 g tereyağı
 • 2 yemek kaşığı un
 • 150 g koyun etinden kıyma
 • 3 iri yumurtanın sarısı
 • 1 limonun suyu
 • 1 cay kaşığı kırmızı pul biber

Osmanlı Usulü Düğün Çorbası Nasıl Yapılır?

 1. Haşlama suyunu kaynamaya getirin, ocağı kısın. Büyükçe bir tencerede 50 g tereyağını eritin, unu 2-3 dakika hafif esmerleşene kadar kavurun.
 2. Kıymayı ekleyerek bir dakika kadar karıştırarak pişirin. Haşlama suyunu bir yandan karıştırarak azar azar ilave edin. Suyun tümünü ekleyin. Tekrar kaynamaya getirip kısık ateşte 15 dakika pişirin.
 3. Servisinden kısa bir süre önce yumurta sarılarını limon suyu ile çırpın. Kalan tereyağında pul biberi kızdırın.
 4. Çorbanın tuzunu biberini kontrol edin. Bir kepçe çorbayı terbiyeye ekleyip sulandırın. Bir kepçe daha ilave edip tencereye hepsini ekleyin.
 5. Kaynatmadan sadece yenilecek şekilde ısıtıp çorbayı tabaklara doldurun. Üzerine tereyağında yaktığınız pul biberi gezdirin.
1 Paylaşımlar

Yorum yapın