Paskalya Çöreği

Paskalya Çöreği

0 Paylaşımlar
 Paskalya çöreği bütün yıl boyunca İstanbul’daki fırınlarda bulabileceğiniz özel bir çörek çeşididir. Nasıl yapılır öğrendikten sonra yapıp dilimleyin ve üzerine biraz reçel veya bal ile daha lezzetli bir hale getirin. Bu gerçek çöreğin tarifi sizler tarafından beğenilir diye düşünüyorum.

Malzemeler

 • 3 su bardağı veya 1 yemek kaşığı elenmiş çok amaçlı un
 • Yarım Su bardağı toz şeker
 • 12 gram veya yarım çay bardağı kuru maya
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı ile mahlep
 • 1 çay kaşığı damla sakızı
 • 2 adet karıştırılmış yumurta
 • 2 adet karıştırılmış yumurta sarısı
 • 125 gram eritilmiş tuzsuz tereyağ
 • Yarım su bardağı tam yağlı süt

Tepeden çıkarmak için:

 • 1 yumurta sarısı karıştırılmış
 • 2 tatlı kaşığı tam yağlı süt
 • 3 yemek kaşığı ince dilimlenmiş pul badem

Nasıl Yapılır?

 1. Yumurtaları buzdolabından yaklaşık 1,5 saat önce alın ve oda sıcaklığına getirin. Damla sakızı ve mahlep dövülmüş değilse dövün.
 2. Büyük bir kap içinde kuru malzemeler birleştirilir; Un, şeker, maya, tuz, mahlep ve damla sakızı. Bir kaşıkla iyice karıştırın.
 3. Karıştırılmış yumurtaları, yumurta sarısını, eritilmiş tereyağı ve sıcak sütü kaseye kaba dökün ve karıştırın. Ellerinizi (veya bir elektrikli mikser) kullanarak yumuşak bir hamur haline getirin.
 4. Hafifçe un serpilmiş bir yüzeyde, pürüzsüz bir hamur elde edilene kadar 3 – 5 dakika yoğurun.
 5. Hamuru yağlanmış büyük bir kaba koyun, bir filmle örtün ve bir mutfak havlusu ile üzerini kapatın. Kabı mutfağın sıcak bir bölümüne yerleştirin. Hamurun kabarması ve boyutunun iki katına çıkmasını bekleyin. Bu bekleyiş yaklaşık 2,5 saat sürer
 6. Paskalya çöreği yeterince kabardığı zaman 6 top şeklinde eşit parçaya ayırın. Her topu 30 cm uzunluğunda 6 şerit halinde uzunlamasına parçalar oluşturun.3 hamur şeridini yan yana yerleştirin. Sağlam olacak şekilde 3 şeridin üst ucunu birbiriyle birleştirin. Şeritlerin diğer ucuna doğru örün ve ucunu birleştirin. İlk  mahlepli paskalya çöreği bitti. 2. somunu yapmak için 3 hamur şeridinin geri kalanıyla aynı örgülü çörek işlemini tekrarlayın.
 7. Fırın tepsisini parşömen kağıdı ile örtün ve üzerine iki örgülü somunu yerleştirin. Çöreklerin arasına 3 santim boşluk bıraktığınız dan emin olun. Çörekleri nemli bir havluyla hafifçe örtün ve tepsiyi bir saat daha kabarması için sıcak bir yere koyun.Fırını 180 derece’ye kadar önceden ısıtın. 1 yumurta sarısı hafifçe küçük bir kaba alın ve tam süt yağlı süt ile iyice karıştırın.
 8. Hamurlar yeterince kabarınca, yumurta sarısı ve süt karışımından üstüne sürün. Dilimlenmiş bademleri yayarak serpin ve bademlerin somuna yapışmasını sağlamak için hafifçe bastırın.
 9. Önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 20-25 dakika pişirin. Ekmeklerin oldukça çabuk pişmiş olabileceğinden dolayı 15 dakika kadar sonra olup olmadığını kontrol etmeye başlayın. Bu durumda, daha fazla kızarmasını önlemek için üzerini alüminyum folyo ile örtebilirsiniz. 20 dakika sonra, fırında pişirilen çöreği alın ve pişmiş olup olmadığını görmek için ortasına bir kürdan koyun. Kürdan temizse, paskalya çöreği pişirilmiş demektir. Değilse, 5 dakika kadar pişirin. Piştikten sonra paskalya çöreğini fırından çıkartın ve oda sıcaklığına alın.Soğutulduktan sonra dilimleyin, gerçek damla sakızlı paskalya çöreği tarifi dilimi üzerinde biraz tereyağı, reçel veya bal ile servis yapın.
0 Paylaşımlar

Yorum yapın