Patlıcan Reçeli

Patlıcan Reçeli

0 Paylaşımlar

Meyve reçellerinin yanı sıra birçok meyve ile yapılan sebzelerde reçellere ve kahvaltı sofralarına fazlasıyla yakışmaktadır. Bu sebzelerden biri olan patlıcan, reçel ile çok fazla yakıştırılmasa da ortaya çıkan sonuç oldukça lezzetli olmaktadır. Patlıcan reçelinde dikkat edilmesi gerekenlere dikkat ederek son derece leziz bir reçel elde edilebilir.

Püf Noktaları

 • Patlıcan reçeli yaparken patlıcanları uzun süre tuzlu suda bekletmek, patlıcanın acı tadını suya bırakmasını sağlar. Böylelikle patlıcan reçelinin tadı daha tatlı ve lezzetli olur.
 • Patlıcan reçeli diğer meyve reçellerinde olduğu gibi direkt olarak şeker ile kaynatılmadan önce ön kaynatma işleminden geçirilmesi gereken bir reçeldir. Aynı zamanda kaynattıktan sonra patlıcanların havlu peçete yardımıyla kurutulması ve o şekilde şeker ile kaynatılması gerekir.

Kireçsiz Patlıcan Reçeli Tarifi

Malzemeler

 • 1 kilo patlıcan (en küçük boylar tercih edilmeli)
 • 8 bardak şeker
 • 8 bardak su
 • Limon tuzu

Nasıl Yapılır?

 1. Özenle seçilmiş en ufak boydaki patlıcanlar soyularak derin bir tencereye alınır.
 2. Kabukları soyulmuş olan patlıcanlar üzeri su ile doldurularak yaklaşık 15 dakika haşlanmaya bırakılır.
 3. Haşlanan patlıcanların suyu süzülür ve kurutulma işlemi yapılır. Patlıcanlar beklerken reçelin şerbeti için 8 bardak şeker ile 8 bardak su karıştırılarak kaynamaya bırakılır.
 4. Şerbet kaynadıktan sonra patlıcanlar tencereye bırakılır ve reçel kıvamına gelene kadar kaynatılır.
 5. Kıvam almaya başlayınca 1 tatlı kaşığı limon tuzu eklenir ve bir süre daha kaynatıldıktan sonra tencerenin altı kapatılır. Soğuduktan sonra hazır olan patlıcan reçeli servise hazırdır.

Daha Az Patlıcan Reçeli Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • Yarım kilo küçük boy patlıcan
 • 4 su bardağı şeker
 • 4 su bardağı su
 • Limon suyu

Yapılışı

 1. Küçük boy patlıcanlar kabukları soyularak suda kaynatılmak üzere tencereye alınır.
 2. Öncelikle patlıcanların haşlanması ile reçel şerbeti ile karışacak olan patlıcanların daha yumuşak olması sağlanır. 15-20 dakika haşlandıktan sonra süzgece alınan patlıcanların şerbeti hazırlanır.
 3. 4 su bardağı su ile şeker tencere de kaynatılarak reçelin şerbeti hazır hale getirilir.
 4. Kaynamış olan şerbetin içine patlıcanlar isteğe göre tüm olarak ya da ikiye bölünerek tencereye bırakılır.
 5. Yarım saat süre sonunda kıvamı oluşmaya başlayan patlıcan reçeline 3-4 damla limon suyu damlatılarak şekerlenmesi önlenir.
 6. Limon suyu da eklendikten sonra ocaktan indirilir ve patlıcan reçelinin soğuması beklenir.
 7. Yarım kilo patlıcandan epey patlıcan reçeli çıkmaktadır.
 8. Seven ve kış hazırlığı olarak evinde bulundurmak isteyenler, verilen ölçülerin sayısını çoğaltarak daha ilk tarifi yapabilir.

Daha önce hiç tatmamış olan ve bu lezzete karşı ön yargısı olanların mutlaka denemesi gereken bir reçeldir. Patlıcan tadının çok fazla baskın olmadığı ve afiyetle yenecek bir reçel tadını barındırmaktadır.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın