Pavlova Pastası

Pavlova Pastası

0 Paylaşımlar

Bildiğimiz gibi bazı sözlerin, türkülerin hikayesi olduğu gibi yemeklerin de hikayeleri olabiliyor. Bu hikayelerde o yemekleri, tatlılara ve pastalara farklı bir anlam ve lezzet yüklüyor… Bu hikayelerden dünyada en çok bilinenlerinden birisi “Pavlova” pastası yada tatlısı diyebilirsiniz. Alt kısmı bildiğiniz beze gibi oluyor, Üzeri ise çeşitli meyveler ve sosla süslenerek pasta şekline dönüşüyor. Son derece lezzetli ve oldukça kolay bir tatlı. Zaten hikayesi dünyaca bilinen bir tatlı kötü olabilir mi? olamaz… Fakat damak zevkinize pek uygun gelmeyebilir. Birde bilmeyenler için pastaya adını veren ünlü Rus balerin Anna Matveyevna Pavlova’nın hikayesine geçelim. Hikaye şöyle;

anna pavlova, pavlova tatlısı pasta tarifi

20. YY başları en başarılı ve ünlü balerinlerinden biri olarak kabul edilen Anna Matveyevna Pavlova, 1926 senesinde Yeni Zelanda ve Avustralya turnesine çıkmış. Bu turne Yeni Zelanda’da ‘yılın olayı’ sayılır. Rivayete göre, Pavlova için dans etmiyor, adeta uçuyor denilmektedir.

Pavlova’nın gelişi şerefine kaldığı otelin şef aşçısı ona özel bir tatlı hazırlamayı düşünür. Balerinin bembeyaz tütüsünden ilham alan şef, bir balerin gibi hafif, kırılgan, narin bir tatlı yapmaya karar verir.

Tütü şekli gibi, tatlının ‘Fransız Bezesi’ni andıran pasta tabanını hazırlar. Üzerine yayılan krem şantili tabaka ise tütünün üzerindeki kaplayan ince kumaşı tabakayı simgeler. İlk hazırlanan Pavlova süslemesinde kullanılan kiwiler ise Anna’nın giymiş olduğu tütü üzerindeki yeşil yaprakları simgeler. Pasta o kadar çok beğenilmiş ki, hem Yeni Zelanda’da hem de Avustralya’da öncelikle Milli bayramlar gibi özel günlerde bütün masaların baş köşesinde yerini alan milli bir tatlı haline gelmiş. Temel olarak aynı olsa da sos ve meyveden dolayı farklılaşan bir kaç farklı çeşidi bulunmaktadır.

Malzemeleri

 • 4 adet yumurta akı,
 • 225 gram ince toz şeker,
 • 1 yemek kaşığı mısır nişastası,
 • 1 yemek kaşığı üzüm sirkesi.

Krem şanti için;

 • 200 gram krema,
 • 20 gram pudra şekeri.

Anna Pavlova Tatlısı Süslemesi için;
Çilek, frambuaz, kivi veya sevdiğiniz diğrer meyveler,
1 yemek kaşığı pudra şekeri.

Nasıl Yapılır?

 1. İlk olarak fırının derecesini 180 yapın ve ısınmasını sağlayın.
 2. Geniş bir kap içinde 4 tane yumurtanın akını mikser ile çırpın.
 3. Yumurta biraz köpürdüğünde az az pudra şekeri ilave edin.
 4. Şekeri de eklerken az az ekleyin ve her eklediğinizde çırparak köpürtün.
 5. İyice yapışkan bir katı halini alıp kaşığa alındığında düşmeyecek kıvamı aldığında sirke ve mısır nişastası ekleyerek azcık çırpın.
 6. Fırın tepsisine pişirme kağıdını serin.
 7. Pişirme kağıdı üzerine karışımı 20 santim genişliğinde ve 2-3 parmak yüksekliğinde olacak şekilde dökerek spatula ile şekillendirin.
 8. Tepsiyi fırına yerleştirin ve sıcaklığını 120 dereceye düşürerek  30 dakika pişirin.
 9. Piştikten sonra fırın kapağını açarak soğumasını bekleyin.
 10. Bu hazırladığımız malzemeyi 1 gün fırında veya havasız bir kap içinde bir kaç gün saklayabilirsiniz.
 11. Krem şanti yapılırken ölçü krema için 1/10 ölçü pudra şekeridir. Krema biraz köpürtülür, pudra şekeri eklenerek, kaşığa alındığında düşmeyecek kıvama gelinceye kadar mikser ile çırpılır.
 12. Pişirdiğimiz hamur iyice soğuduktan sonra kenarlarda 1 parmak boşluk olacak ve üstü de 2 parmağa yakın yükseklikte krem şanti kaplanacak şekilde doldurulur.
 13. İstediğiniz meyveler ile üstünü süsleyip pudra şekeri serperek pavlova pastası servisi yapabilirsiniz.
0 Paylaşımlar

Yorum yapın