Peynirli Sigara Böreği

Peynirli Sigara Böreği

0 Paylaşımlar

Her Pazar kahvaltısında mutlaka geceden sarıp hazırladığım sigara böreği yaparım. Eşim ve çocuklar bayılarak yedikleri için, bizim evde Pazar kahvaltısı için bir gelenek haline gelmiştir. Boş zamanlarımda da mümkün olduğunca sarıp, buzlukta saklarım. Ani bir misafir geldiğinde, hemen çıkarıp kızarttıktan sonra çayın yanında aperatif olarak sunarım. Zahmetsiz ve yapılışı da bir o kadar kolay olan peynirli sigara böreğinin tarifini daha önce yapmayanlar için paylaşıyorum.

Malzemeler

  • 3 adet günlük yufka
  • 300 gram az tuzlu peynir
  • 3 dal maydanoz
  • 2 su bardağı sıvıyağ
  • 1 çay bardağı su

Nasıl Yapılır?

  1. Her bir yufkayı üçgen şeklinde 12 parçaya bölün. Peyniri ezip, ince kıyılmış maydanozlar ile karıştırın. Daha sonra böldüğünüz yufkaların her birine ( orta kısmından biraz daha yukarısına) 1 yemek kaşığı dolusu peynir koyup, yufkanın kenarlarına gelmeyecek şekilde hafif dağıtın.
  2. Kızartma esnasında peynirlerin dökülmemesi için, sarma işleminde yufkanın kenarlarını hafifçe içe doğru kıvırıp sarın. (Yaprak sarması sarar gibi) Sardığınız yufkanın uç kısmının yapışması için, parmaklarınızı 1 bardak dolusu suya batırın ve yufkanın ucunu ıslatarak sarma işlemini tamamlayın.
  3. Tüm yufkaları bu şekilde hazırladıktan sonra kızartma işlemine geçebilirsiniz. Bunun için kızartma tavasına 2 su bardağı dolusu sıvı yağı koyun ve yağın kızmasını bekleyin. Kızdırılmış yağın içine sardığınız sigara böreklerini tencerenin büyüklüğüne göre yerleştirip sık sık çevirerek yaklaşık 2 dakika kızartıp, tabağa koyun ve sıcak olarak servis edin.

(Sigara böreklerinin fazla yağını almak için, tabağın altına havlu peçete koyabilirsiniz)

0 Paylaşımlar

Yorum yapın