Peynirsiz Sütlü Kuymak (Kars Usulü)

Peynirsiz Sütlü Kuymak (Kars Usulü)

2 Paylaşımlar

Sevgili Gamze sözünü tutup bugün bize kuymak hazırladı. Kuymak Karadeniz mutfağına ait olarak bilinir ve daha yağlı ve peynir ilaveli daha farklı bir görünümü ve lezzeti vardır. Bu Kars usulü kuymak ise peynirsiz olarak sütlü yapılır. Kahvaltıya, günün diğer saatlerinde çayın, hatta kahvenin yanına çok yakışacak çok lezzetli ve hafif bir tür hamur işi. Gamze oldukça az yağ kullandı. Ben çok sevdim ve arada bir çocuklara da hazırlamaya karar verdim. Gamze`nin acı çayını , hint çayına benzettiğim gibi kuymağını da almanların Kaiser Schmarn adlı tatlısına benzettim. Eğer başlangıçta unlu karışıma 2-3 yumurta ilave eder ve diğer işlemleri aynen uygularsanız almanların klasik bir lezzetine ulaşmış olursunuz. Yemeğin iki hali de nefis. Her türüyle denemenizi tavsiye ederim. (4 kişilik)

Malzemeler:

 • 1 su bardağı un
 • 2 su bardağı su (süt de olabilir ya da süt-su karışımı)
 • Tuz
 • 1,5 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 yemek kaşığı toz şeker +1 çay kaşığı tarçın

Nasıl Yapılır?

 1. Bir kabın içerisinde una tuz ekleyin. Suyu azar azar bir yandan karıştırarak ekleyin. Karışımın akışkan bir kıvamı olmalı.
 2. Teflon tavanızı orta ateşte ısıtın. Sıcak tavada tereyağını eritin. Karışımı yağa dökün. Karışım yavaş yavaş pişerken tahta kaşık yardımıyla hamuru parçalara bölün.
 3. Altları pişmeye hafifçe kızarmaya yüz tutan parçaları ters çevirip diğer yüzlerinin de yanmadan hafifçe kızarmasını sağlayın.
 4. Hamur kendini toplamaya başlayınca ezmeden çevire çevire pişirin ve servis tabağına aktarın.
 5. Üzerine tarçın eklenmiş şekeri serperek hemen servis edin.
 6. Alman usulü Kaiser Schmarn tatlısı yapmak isterseniz başlangıçtaki unlu karışıma 3 yumurta ekleyip aynı işlemleri uygulayın.
2 Paylaşımlar

Yorum yapın