Pirinçli Ispanak Yemeği

Pirinçli Ispanak Yemeği

0 Paylaşımlar

Kim demiş ıspanak yemeği fakir yemeğidir diye. Bir gün etsiz nohut yemeği ve pilav yapmıştım. Çatkapı gelen bir misafirim yemeğimi basit bulmuştu. Yani direk öyle söylemedi tabiki ama ben anladım. Oysaki gündelik yaşantımızda bu tarz sade yemekleri tercih ederim. Şöyle ekmeğini batıra batıra. Herkes kendi evinde kral ve kraliçedir. Canim etsiz nohut veya ıspanak çekmiş olabilir, öyle yapmışımdır.

Ispanağı temizlemesi bana zor geldiğinden genellikle buzluktan satın alıyorum. Büyük firmalar çoğunlukla belirli yerlerde kendi yetiştirdikleri sebze ve meyveleri hemen yerinde şoklayıp paketliyorlar. İçinde baharat ilavesi yoksa kesinlikle emin olarak alabiliriz. Daha iyisi kendi bahçemizde yetiştirdiğimizdir. Buzluk ürünlerde dikkat edilmesi gereken daha satın alırken marketin buzluğunun doğru isi derecesinde çalışıyor olması. Eve getirirken de iç kısmı yiyecekleri aynı ısıda tutabilecek özel bir buzluk torbasını kullanmalıyız. Genelde marketlerin buzluk ürünlerinin yanında asılı olur. En geç iki saat içerisinde eve getirmiş olduğumuz ürünü doğruca buzluğa koymalıyız. Buzunu çözdürdüğümüz ürünü asla tekrardan buzlukta dondurmamalı tamamıyle tüketmeliyiz.
Böyle bir aksam üstü canımız durup dururken ıspanak çekmişse buzluktan çıkarıp çözdürür kullanırız. Bekleyecek zamanım olmadığında bir tavaya koyar çok kısık ateşte arada bir ters yüz ederek çözülmesini sağlarım.

Malzemeler

 • 500 g buzluktan ıspanak
 • 1 adet kuru soğan
 • 1 yemek kaşığı salca
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
 • Bir avuç kırık pirinç
 • Tuz, karabiber
 • Servis ederken yoğurt

Nasıl Yapılır?

 1. Ispanak parçaları buzluktan çıkarıldığı gibi çalışma tahtasının üzerinde büyük bıçakla dörde bölünür, çözdürülür.
 2. Soğan küp seklinde doğranıp sıvı yağda sarartılır. Salça eklenip kavrulur.
 3. Ispanak eklenir ve 1 su bardağı sıcak su ilavesiyle kaynamaya gelince altı kısılır.
 4. Tuzu biberi eklenir. Beş dakika piştikten sonra yıkanıp süzülmüş pirinç ilave edilip, pirinçler yumuşayana kadar pişirilir. Yogurtla servis edilir.
0 Paylaşımlar

Yorum yapın