Regl (Adet) Sancısına Ne İyi Gelir?

Regl (Adet) Sancısına Ne İyi Gelir?

0 Paylaşımlar

Kadınların her ay düzenli olarak yaşadıkları adet döngüsü bir takım belirtiler ile birlikte görülmektedir. Pek çok kadında regl kanaması ile birlikte karın ağrısı ve sancı, bazen adet süresince sürerken bazen de âdetin ilk günlerinde görülmektedir. Şiddeti kişiden kişiye değişen adet sancıları için karın bölgesini gün boyunca sıcak tutmak gerekir. Havluyu ısıtarak ya da sıcak su torbası koyarak o bölgenin sıcak kalması sağlanarak, adet sancısının şiddeti azaltılabilir.

Regl Sancısına İyi Gelen Bitki Çayları

Regl günlerinde yataktan çıkarmayacak boyutta olan sancılar bazı kadınların en büyük kâbusu olmaktadır. Bunun önüne geçmek için bazı uygulamalar sancının ve ağrının dinmesinde etkili olacaktır. Bitki çaylarından bu dönemde destek olmak en doğru seçenekler arasındadır. Ihlamur ve adaçayı gibi bitkiler bu dönemde ağrıların hafiflemesinde yardımcı olacaktır. Ayrıca regl günlerinde aşırı yemekten kaçınmak gerekir. Karındaki sancı ya birde şişkinlik ve hazımsızlık sorununun eklenmesi, günün daha kötü geçmesine neden olacaktır. Batma şeklinde olan karındaki sancılar için o bölgeye hafif dairesel hareketlerle masaj yapılabilir.

Regl Sancısının Evde Azaltma Yöntemleri

Regl günlerinin sancılı ve ağrılı olmasından dolayı gelmesini istemeyen bayanların, bu sancılardan kurtulmak için denedikleri birçok yöntem vardır. Böyle günlerde önemli olan sancının hafiflemesini sağlayan yöntemleri iyi saptamak gerekir. Bu nedenle rahatlatıcı sıcak bir duş ya da ayakları uzatarak gün boyunca dinlenmek, regl günlerini daha rahat geçirmeyi sağlayacaktır. Diğer yandan beslenme düzeni bu günlerde oldukça önemlidir. Aşırı yemekten kaçınırken, karındaki kasılmaları azaltma etkisi olan vitamin ve mineral takviyelerini vücuda sağlamak gerekir. Özellikle E vitamininden zengin olan gıdalar ve balık yemekleri gibi omega 3 zengini besinlere mutlaka öğünlerde yer verilmelidir.

Adet Sancısını Geçiren Doğal Yöntemler

Adet sancısını geçirmek için birtakım ilaçlar olsa da, ilk olarak ilaç almadan önce doğal yöntemlerle sancıyı dindirmeye çalışmak gereksiz yere ilaç kullanımının önüne geçecektir. Bu noktada şiddetli adet sancısı çeken bayanlara verilecek tavsiyeler arasında, adet gününde üşütmekten kaçınmak gerektiği hatırlatılabilir. Özellikle ayakların sıkı giyilmesi ve dinlenirken sıcak sancılı yere sıcak kompres uygulamak işe yarayan doğal yöntemler arasındadır.

Adet sancısını azaltmak için en etkili bitkilerden biri olarak zencefil gösterilebilir. Rahim kasılmalarını büyük ölçüde düşüren etkiye sahip olan zencefil çay olarak demlenip bal ile karıştırılarak gün içinde tüketilmesi uygun bir bitkidir. Regl sancısına iyi gelen bitkiler arasında, fesleğen, tarçın ve rezene bitkileri, özel günlerini yoğun sancı eşliğinde geçiren bayanların rahatlıkla kullanabileceği bitkiler arasında yer almaktadır.

Şiddetli Regl Sancıları İçin Ne Yapılmalı?

Regl sancıları iki farklı boyutta olmak üzere kadınların adet günlerinde karşılarına çıkan sancılardır. İlk aşama da olan sancılar hafif görülürken, ikinci aşama regl sancısı çeken bayanlarda oldukça şiddetli ağrılar dayanılmaz boyutlara ulaşmaktadır. Şiddetli regl ağrıları için doktor tavsiyesi olan ağrı kesici kullanmanın yanı sıra, sürekli sıcak tutmaya özen göstermek gerekir.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın