Rendelenmiş Ayva Reçeli

Rendelenmiş Ayva Reçeli

1 Paylaşımlar

Bu kadar deneyip beğenmiş olduğum ayva tatlısından sonra reçelini mevsimi geçmeden denemek şart oldu. Ben reçel kaynatılan bir evde büyüdüm. Bir gün geldi, nasıl yapıldığını pek bilmeden kendim reçel kaynatmaya başladım. Zaman içerisinde meyvelerle sebzelerle uğraşmayı sevdiğimi farkettim. Bir çok meyvenin de reçelini denediğim için üç beş püf noktası biriktirdim haliyle. En önemli püf noktası meyvenin sezonunda ve tam lezzetini verir bir olgunlukta olması. O zaman meyvenin reçeli de güzel oluyor. Ben kendi reçellerim de burada satılan 2:1 ölçüde reçellik şeker kullanıyorum. Bunun anlamı net 1 kilo meyve için 500 g reçellik şekerdir. Bu şekerin içerisinde reçeli bozulma ihtimalinden korumak için konserve edici madde var. Katkı maddelerine genelde karşıyım fakat şeker miktarını yarı yarıya az kullanmak için bu şekeri tercih ediyorum. Reçelim çok aşırı tatlı olmuyor, ekmeğime sürüp yerken meyvenin tadını ayırabiliyorum. Belki 6 ay reçellerim bozulmuyor. Pişirmesi çok pratik. Püre halinde ve akışkan olmasını istersem meyveyi rendeleyip veya ufak doğrayıp bir iki bardak su ekliyorum. Yoğun olsun istersem su eklemiyorum. Bir kaç saat bekletip 5-6 dakika harlı ateşte kaynatıyorum, reçelim hazır. Klasik yöntemden vazgeçmem derseniz altta ikinci bir tarif daha bulabilirsiniz. Eğer 2 kilo ayva reçeli yapmak isterseniz tüm malzemeleri 2 katı kadar kullanabilirsiniz.

Rendelenmiş Ayva Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

 • 1 kg ayva
 • 2:1 reçellik şeker (500 g)
 • 1/2 limonun suyu

Rendelenmiş Ayva Reçeli Nasıl Yapılır?

 1. Ayvaları yıkayıp kabuklarını soyun, dörde bölün. Çekirdek kısımlarını temizleyip rendeleyin.
 2. Büyükçe bir tencerede limon suyu, reçellik şeker ve 2 su bardağı dolusu suyu ayvalara ekleyip iyice karıştırın. Dört beş saat bekletin.
 3. Harlı ateşte tencerenin kapağı açık olarak köpüklü bir halde kaynatın.
 4. Yoğunlaşan reçeli temiz ve kuru cam kavanozlara ağız kısmından iki parmak az olacak kadar doldurun. Ağızlarını kapatın. Ters çevrilmiş bir şekilde bir mutfak havlusunun üzerine yerleştirin.
 5. Soğuyana kadar öylece bekletin. Bu şekilde reçeliniz vakumlanmış oluyor.

Klasik Rendelenmiş Ayva Reçeli Yapımı

Malzemeler

 • 1 kg ayva
 • 1,5 kg toz şeker
 • 1/2 limonun suyu
 • 2 su bardağı su

Yapılışı

 1. Yıkayıp kabuklarını soyduğunuz ayvaları rendeleyin.
 2. Su ekleyip yumuşayana kadar pişirin.
 3. Yumuşayan ayvaların üzerine, toz şeker ilave edip kıvama gelinceye kadar kaynatın.
 4. Reçel kıvamına gelince limon suyunu ilave edip bir iki taşım daha kaynatın ve ocaktan alın.
 5. Tenceresinde soğutup temiz ve kuru kavanozlara doldurarak serin bir yerde muhafaza edin.

Not: Ayva reçelinin içine çekirdeklerinden ilave ederseniz rengi koyulaşır.

1 Paylaşımlar

Yorum yapın