Sade Bazlama

Sade Bazlama

0 Paylaşımlar

Bu tarifimizde sizlere en kolay, tavada sade yumuşak bazlama nasıl yapılır tüm detayları ile aktaracağız. Herhangi bir iç hazırlanmayacak ve içli olmayacaktır. Bazlamayı pratik, yoğurtlu ve kuru mayalı olarak hazırladık. Daha sonraki yazılarımıza bakarak patatesli ve ıspanaklı tariflerimizi bulabilirsiniz.

Malzemeleri

  • 1  paket kuru maya

Nasıl Yapılır?

  1. Mayayı, şekeri ve tuzu ılık suya çözün. Suya yoğurt  ve unu ilave edin ve iyice karıştırın. Hamur yumuşak fakat yapışkan olmayacaktır. Hamurları hafifçe unlanmış bir yüzeye koyun ve bir top oluşturun. Hamurunu nemli bir bezle örtün ve oda sıcaklığında 3 saat boyunca kabarması için bekleyin.
  2. Hamuru dört eşit parçaya kesin. Hamur parçalarını yuvarlak olarak şekillendirin ve her turda pizza hamuru hazırlar gibi düzleştirin. Tekrar nemli bir bezle örtün ve hamuru 15 dakika dinlendirin.
  3. Dökme demir tavayı yüksek ısıda ısıtın. Tavaya yuvarlak olarak hazırladığınız hamur parçalarından bir adet yerleştirin ve kahverengi lekeler alt kısımda (yaklaşık 1 dakika) görünene kadar fırında pişirin. Bazlamanın diğer tarafını çevirin ve ilave bir dakika pişirin. Pişen bazlamayı tavadan alın ve sıcak tutmak için temiz bir mutfak havlusu içine sarın.
  4. Kalan hamur yuvarlakları ile aynı pişirme işlemini tekrarlayın. Kalan hamur olursa hava geçirmez bir kapta saklayın.

Püf Noktaları

  • Sulu yoğurt bulamıyorsanız, normal yoğurt kullanın ve tarifteki suyu 1/4 bardağa düşürün.
  • Alüminyum folyo, yiyeceklerin nemli tutulmasına yardımcı olur, eşit şekilde pişirilmesini sağlar, saklamanız gerekenleri taze ve temiz tutarak saklamanıza yardımcı olur.

Bu tarifimizin de sonuna geldik. Bu tarifimizde size evde, pratik sade bazlama tarifini detayları ile anlattık. Sonraki tariflerimiz de içli bazlama çeşitlerini, mayasız ve tereyağlı tariflerimizi tüm detayları ile aktaracağız. Bizim tariflerimiz ile yaptığınız yiyecekler ilgili yorumlarınızı bekliyoruz. Böylece bizde tariflerimizi sizin aracılığınız ile tekrar gözden geçirebilir yorumlar olumlu ise bunun mutluluğunu yaşayabilir. Afiyet olsun.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın