Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yemeliyiz?

Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yemeliyiz?

0 Paylaşımlar

Özellikle son zamanlarda ortalama yaşam süresinin arttığı haberleri gündeme oldukça sık gelen haberler arasındadır. Ortalama yaşam süresinin artması önemli bir haber olmakla birlikte, kaliteli ve uzun yaşamak da oldukça önemlidir. Bu sebeple doğru besinler tüketilmeli ve spor bir yaşam tarzı şekline getirilmelidir.

Uzun ve sağlıklı bir yaşam için tüketilmesi gereken besinlerden bazıları şunlardır:

Kuru Erik

Özellikle yurtdışında yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bir meyve olarak gündeme gelen kuru erik, yaşlanmayı ve kanseri önleyen yiyecekler arasında ilk sırada yer almaktadır. İçeriğinde bulunan antioksidanlar ve vitaminler, kuru eriğin kandaki zararlı maddeleri en iyi temizleyen meyve olarak dikkat çekmesini sağlamıştır. Her gün bir avuç tüketilmesi gereken kuru erik, yaşlanmayı önemli ölçülerde geciktirmekte ve sağlıklı ve uzun bir yaşama ulaşmayı sağlamaktadır.

Brokoli

İçeriğinde bulundurduğu gluko-sinolat sayesinde sağlık yaşam sağlayan ve yaşlanmayı önemli ölçülerde geciktiren bir sebze olan brokoli, yaşın ilerlemesinden kaynaklı oluşan kanser riskini de önemli ölçülerde azaltmaktadır. Brokoli, hücre zarlarına ve hücre DNA’sına zarar veren zararlı organizmaları zararsız hale getirmektedir. Bu özellikleri sayesinde brokoli, yaşlılığı önleyen besinler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Soya Sütü

Soya fasulyesinin zengin içeriğe sahip sütü olan soya sütü, içeriğinde bulunan izoflovanlar sayesinde özellikle kadınların menopoz döneminde meydana gelen kemik erimesinin önlenmesi sağlanabilmektedir. Tamamıyla doğal bir besin maddesi olan soya sütü, menopozun sebep olduğu östrojen azalmasının önüne geçebilen ve bu açığı kapatabilen bir besin kaynağıdır.

Ay çekirdeği

E vitamini, yaşlandırma geciktirici etkisi ile bilinen en önemli vitaminlerdendir. E vitamini açısından en zengin besinlerin başında ay çekirdeği gelmektedir. Güçlü bir antioksidan etkiye sahip olan selenyum da ay çekirdeğinin içerisinde bolca bulunmaktadır. Kalp ve sinir hastalığına sahip olma riskini de azaltacak besin kaynakları içeren ay çekirdeği, kalp ve zihin yorgunluğuna da önlemektedir.

Soğan

İçeriğinde yüksek oranda kersetin bulunduran sarı ve taze kırmızı soğan, bağışıklık sistemi üzerinde oldukça fazla olumlu etkiye sahiptir. Bir diğer adı da flavanoid olan kersetin, fiziksel yorgunluğun sebep olduğu bağışıklık sistemi problemlerini oldukça yüksek oranlarda etkilemektedir. Aynı zamanda yaşlılık belirtisi de olan cildin elastikiyet kaybının azalmasını ve romatizma, kireçlenme gibi hastalıkları da önlemektedir.

Pazı

Özellikle göz ve görme yetisinin yaş ilerlemesi sonucu maruz kaldığı olumsuz etkileri minimuma indiren pazı, içeriğinde barındırdığı karotenoid sayesinde gözleri yaşlanmanın verdiği olumsuz etkilerden uzak tutmaktadır. Aynı zamanda bolca bulundurduğu E vitamini sayesinde kansızlığı önlemekte ve vücuda kuvvet vermeye yaramaktadır.

Kırmızı Biber

Özellikle acı kırmızı biberler içeriğinde bulundurduğu betakaroten ve C vitamini sayesinde, cildin elastikiyetini ve kolajen seviyesini korumayı sağlamaktadır. Tüm bu veriler yaşlanma belirtileri olduğundan dolayı, yeterli miktarda özellikle acı olan kırmızıbiberlerden tüketilmesi durumunda yaşlılık belirtilerinin görülme sıklığı azalmaktadır.

Kuru Baklagiller

Kuru baklagiller arasında, nohut, bakla, bezelye, yeşil fasulye, soya, mercimek ve yulaf sayılabilmektedir. İçlerinde bol miktarda saponin, antioksidan etki göstererek DNA mutasyonunu önler ve bu sebeple antikanserojen etki göstermektedirler.

Tüm bu besinler dışında günlük hayatımıza oldukça girmiş bazı gıdaların da miktarlarını azaltarak sağlıklı ve uzun yaşanacak süre arttırılabilir. Bu besinler şunlardır:

Kırmızı Et ve Tereyağı

Yaşın ilerlemesi sonucu en çok ortaya çıkan sağlık sorunları kalp ve damar sorunları olarak dikkat çekmektedir. Bu hastalıkları artmasını sağlayan besinler ise kırmızı et, tavuk eti, yumurta ve süt gibi hayvansal besinlerdir. Hayvansal gıda tüketimini azaltarak bu tür hastalıklardan korunma ve bu sebeple uzun ve sağlıklı bir ömür sahibi olmak mümkündür.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın