Sağlıklı Kilo Vermenin Püf Noktaları

Sağlıklı Kilo Vermenin Püf Noktaları

0 Paylaşımlar

Ağız yoluyla vücuda giren her besin, sindirilir ve gerekli olanları vücutta kullanılır, gereksiz olan kısmı ise vücuttan atılır. Vücutta işlevini azaltan organlar olması durumunda veya fazla besin tüketilmesi durumunda bu besinler vücutta yağa dönüştürülür ve depolanır. Vücutta sindirilmesi en zor olan madde de bu şekilde oluşan yağlardır.

Vücutta fazla besin olmasından dolayı depolanan yağların eritilmesi ve vücuttan atılması mümkündür. Ancak bunun için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Şekerden Vazgeçmek

Doğal yollardan alınan şekerler vücudun ihtiyacı olan şekeri karşıladığından dolayı yemeklere ve içeceklere sonradan eklenen şeker vücutta direk yağa dönüşür ve depolanır. Şeker kullanımından vazgeçmek vücuda yeni yağların depolanmasını engellediği gibi vücutta ihtiyaç duyulan şekeri bu depolanan yağlardan almayı sağlar ve bu şekilde yağların erimesi gerçekleşmiş olur.

Protein Tüketimini Arttırmak

Kilo vermek ve yağların eritilmesini sağlamak için yardımcı olan en önemli besin maddesi proteinlerdir. Proteinlerin vücuda olan en önemli katkısı tokluk hissini arttırmış olmasıdır. Tokluk hissinin artması vücuda alınan kalori miktarını azaltır ve bu durumda yağların yakılması için zemin oluşturur. Aynı zamanda proteinler metabolizma hızını arttırarak da yağ yakıcına zemin hazırlamaktadırlar.

Proteinin en önemli faydalarından biri de göbek bölgesinde oluşan yağlanmaların erimesine sebep olmasıdır. Bu sebeple özellikle o bölgeden rahatsız olan bayanlarda proteini daha fazla tüketmek önerilen bir durumdur.

Karbonhidrat Tüketimini Azaltmak

Karbonhidrat vücut için gerekli olsa da fazla tüketildiği takdirde tokluk hissinin daha az hissedilmesine ve bu sebeple daha fazla yemek yeme ihtiyacına sebep olur. Bu sebeple karbonhidrat miktarını azaltmak hem iştahın azalmasına sebep olacaktır hem de daha az kalori alınmasını sağlayacaktır. Ayrıca karbonhidratın fazla yağlanmaya sebep olduğu düşünülürse, azaltılması durumunda vücutta yeni yağların oluşması engellenecek hatta incelmeye bile sebep olacaktır.

Lifli Besin Tüketimini Arttırmak

Besinlerin sindirilmesinde yardımı olan ve aynı zamanda tokluk hissinin de süresini arttıran bitkisel lifler, daha fazla alındığı takdirde hem kilo verilmesine hem de özellikle göbek bölgesinde biriken yağların eritilmesine yardımcı olabilmektedir.

Lifli gıdalar besinlerin mideden bağırsaklara geçişini yavaşlatır. Bu sayede besin içerisinde bulunan vitamin ve mineraller daha uzun sürede emilir. Bu da tokluk hissinin uzamasına ve iştahın azalmasına sebep olmaktadır.

Günlük Hareketi Arttırmak

Sadece tek bir bölgedeki yağların erimesi geri kalanının aynı kalması mümkün değildir. Sadece bazı egzersizler ve bazı besinler sayesinde bölgesel yağlanma olan yerlerin sıkılaşması ve daha ince görülmesi sağlanabilmektedir. Dolayısıyla tek bir bölgeyi çalıştıracak hareketleri yapmak yerine tüm vücudun çalışmasını sağlayacak hareketleri yapmak daha mantıklı gözükmektedir.

Kilo vermek ve yağları eritmek için yapılacak egzersizlerin fayda sağlaması için en çok dikkat edilmesi gereken şey kesinlikle bu egzersizlerin düzenli olmasıdır. Aksi takdirde yapılan egzersizlerin uzun vadeli faydası olmaz.

Sirke Kullanımını Arttırmak

Sirke temizlikten besin takviyesine kadar pek çok farklı alanda kullanılmakta ve fayda sağlamaktadır. Vücuttaki yağların eritilmesi için de oldukça faydalı bir besin maddesidir. Günde 1-2 yemek kaşığı sirke tüketilmesi vücudun yağ oranını azaltır ve kan şekeri değişimlerini önleyerek tokluk hissinin süresi arttırır.

Düzenli Uykuya Dikkat Etmek

Düzenli ve yeterli uyku insanın ruhsal ve beyinsel sağlığı kadar fiziksel sağlığı için de oldukça etkili bir eylemdir. Yapılan pek çok araştırmaya göre günde 6 saatten az, 8 saatten fazla uyuyanların ağırlıklı olarak bel bölgesinde ve iç organlarında yağlanma oranı artmaktadır. Bu sebeple yeterli ve düzenli şekilde uyku süresine dikkat edildiği takdirde bölgesel yağlanmalar azalır ve bu da kişiye incelmek ve yağları eritmek için fayda sağlamaktadır.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın