Sebzeli Makarna Domatesli Patlıcanlı Yapılışı

Sebzeli Makarna Domatesli Patlıcanlı Yapılışı

1 Paylaşımlar

Makarna ve pilav çeşitleri öğlen ve akşam yemeklerinde ana yemeğin yanında yapılarak hem sofrayı çeşitlendirmek hemde doyurucu olması açısından kurtarıcı görevi üstlenmektedir. Eskiden sadece evlerde hazırlanıp kesilen erişte yapılırken son yıllarda penne, burgu, fiyonk ve çubuk makarnaların üzerine linguine, fettucini gibi onlarca farklı çeşidi üretilmeye başlandı.

Filiz, barilla, nuhun Ankara, pastavilla ve adı aklıma gelmeyen onlarca makarna üreticisi en lezzetli ve bilinenleri üreterek bizi evde erişte kesmekten kurtardı. Tabi ki kalori değeri yüksek olan bu tür gıdaların son derece ucuz olması ve düzensiz çok fazla tüketilmesi de kilo problemlerine yol açıyor. Bizim tarifimizdeki bir tabak sebzeli makarna kullanacağınız makarnanın türüne göre yaklaşık 375 ile 500 kalori arasında değişiyor. Birde üzerine farklı soslar eklerseniz kalori değeri dahada yükselebilir. Gün içinde tüketildiğinde çalışan kişiler için bir problem olmasa da günlük hareket etmeyen ve çalışmayan, özellikle uzun zamanını evde geçiren ve masa başında çalışanlar yada öğrenciler bu tür yüksek kalorili hamur işi ve gıdaları tüketirken daha özenli olmalı. Akşam yemeklerini erken saate çekmeliler. Kilo konusunda en kritik nokta harekettir. Eğer akşam yemeğini en geç saat 6 yada 7 gibi yiyor, sonrasında yürüyüşe çıkıyorsanız kilo alma gibi bir derdiniz olmayacaktır.

Bu tarifimizde biz genellikle her evde bulunan taze sebzelerden domates, biber ve patlıcanı seçtik. İsteyenler kabak ve havuç da kullanarak sebze çeşitlerini arttırabilir. Makarna çeşidi belirtmedik, evde bulunan çeşitlerden yada sevdiğiniz bir türü kullanabilirsiniz.

Baharat olarak karabiber ve pul biber kullanacağız fakat sevdiğiniz bir çeşni varsa kullanarak yemeğe daha çok lezzet katabilirsiniz. Bu kadar bilgiden sonra artık sofraların gediklisi sebzeli makarna tarifine geçebiliriz.

Salçalı ve bol sebzeli makarna, son derece doyurucu ve lezzetli bir yemek olarak soframızda yerini alacak.

Malzemeler

 • Yarım paket makarna
 • 1 orta boy patlıcan
 • 1 orta boy domates
 • 2 adet sivri biber
 • 2 kırmızı biber
 • 2 iri diş sarımsak
 • 1 yemek kaşığı salça
 • Zeytinyağı
 • Tuz
 • Karabiberse
 • Pul biber

Nasıl Yapılır?

 1. Tencere içerisine sıcak su eklenir ve kaynamaya bırakılır.
 2. Suyun kaynamaya başlamasının ardından ocağın altı kısılır ve içerisine makarna ilave edilerek, haşlanmaya bırakılır.
 3. Makarna haşlandıktan sonra suyu süzülür ve ılınması için bir kenara alınır.
 4. Jülyen doğranan sivri biberler ve kırmızı biberler, zeytinyağı ile 5 dakika boyunca kavrulur. Biberlerin kavrulmasının ardından rendelenmiş sarımsaklar ve küp doğranmış domatesler ilave edilerek kavrulmaya devam edilir.
 5. Alacalı soyulup küp şeklinde doğranmış patlıcanlar da tencere içerisine eklenir.
 6. Salça, tuz ve baharatların ilave edilmesinin ardından ocağın altı kısılır ve patlıcanlar yumuşayana kadar pişirilmeye devam edilir.
 7. Haşlanmış ve ılınmış makarna servis tabağına yayılır.
 8. Servis tabağındaki makarnanın üzerine sebzeli harçtan dökülerek makarnayı kapatacak şekilde yayılır. Sebzeli Makarna sıcak olarak servise hazırdır.

BESİN DEĞERLERİ

375 Kalori

PÜF NOKTALARI

İstediğiniz herhangi bir makarnayı bu tarife uygulayabilirsiniz.

1 Paylaşımlar

Yorum yapın