Söz Nişan Kurabiyesi

Söz Nişan Kurabiyesi

0 Paylaşımlar

Şeker Hamurlu Söz Nişan Kurabiyesi İçin Malzemeler

 • 1 paket margarin yağ
 • 1 su bardağı pudra şekeri
 • 1 tane yumurta
 • 1 paket vanilya
 • 4 su bardağı un

Kurabiye Üzerini süslemek için;

 • Değişik renkli şeker hamurları
 • Nişasta
 • Kurabiye kalıbı (kalp şeklinde veya başka şekillerde olabilir)
 • Basmalı kopat (şeker hamuru süslemek için gerekli)
 • Gümüş renkli arjantin şekeri ( küçük draje şekerler )
 • İsim kaşesi

Not: Şeker hamurunu da evde yapmak isterseniz ev yapımı şeker hamuru tarifini okuyup renkli şeker hamurlarını kendiniz yapabilirsiniz.

Evde Söz Nişan Kurabiyesi Nasıl Yapılır?

Bu tarz kurabiyelere genel olarak butik kurabiye denilmektedir. Normal kurabiyelere göre yapılışları ve şekil verme aşamalarından dolayı biraz daha zordur. Süslemek için gerekli nişan kurabiyesi kalıpları, şekerlemeleri, evde nişan kurabiyesi paketlemek için minik poşetler ve kurdeleyi pasta malzemeleri satışı yapılan yerlerden bulabilirsiniz.

Benim anlattığım süsleme işlemi sadece söz ve nişan etkinlikleri içinmiş gibi düşünmeyin çocuklarınızın doğum günü ve benzeri normal eğlencelerde de hazırlayabilirsiniz.

Şeker Hamurundan Söz Nişan kurabiyesi Yapılışı

 1. Önce basit bir kurabiye hazırlamak için bir karıştırma kabı içine margarin yağ ve pudra şekerini koyup iyice karıştıralım.
 2. Yumurtayı ekleyip bir süre karıştırdıktan sonra un ve vanilya da ekleyerek hamuru yoğuralım. Ele yapışmayan kolay şekil alabilecek kıvamda bir hamur elde etmeliyiz.
 3. Hamuru streç yada poşet ile sarıp yaklaşık yarım saat buzlukta bekletelim.Çıkarttıktan sonra düz bir zemin üzerinde yarım santim kalınlıkta orta büyüklükte hamur açıp istediğimiz şekildeki hamur kalıpları ile keselim. Hamuru çok büyük açmayın çünkü çatlayıp kurabiyelerinizi bozabilir.
 4. Kalıp şekli ve boyutlarına göre çıkacak kurabiye sayısı değişmekle beraber küçük kalıplarda 40 adet civarı kalpli kurabiye çıkması gerekiyor.
 5. Fırını 180 dereceye açın ve ısıtın. Bu sırada kurabiyeleri pişireceğiniz fırın tepsisine yağlı kağıt serin ve üzerine kurabiyeleri dizin. Fırın biraz ısındıktan sonra fırına verip pişirin. Kurabiyeler pişip tamamen soğuduktan sonra süsleme işlemine geçebilirsiniz.
 6. Şeker hamurunu da kurabiye hamurunda olduğu gibi düz bir zemin üzerinde açarak kurabiye kalıbı ile kesin. Yalnız şeker hamuru açarken altına nişasta serpmeyi unutmayın. Başka yerlere yapışıp bozulmasını böyle engelleyebilirsiniz.
 7. Kurabiyeleri fırça yardımı ile çok hafif ıslatarak şeker hamurlarını üzerilerine yapıştırın. Sonra istediğiniz ve yaratıcılığınızın elverdiği düzeyde şekiller, resimler ve yazılar ile süsleyin. İsim kaşesi ile isimleri de ekleyin. Kurabiyenin kırılıp dağılmaması için işlemleri düz bir zemin üzerinde yapın ve kesinlikle çok bastırmayın.
 8. Bütün kurabiyeleri tek tek hazırladıktan sonra minik poşet ve keseler içine koyup kurdele ile ağzını bağladıktan sonra söz kurabiyesi hazır. Yaklaşık 2 hafta bozulmadan bu şekilde saklayabilirsiniz.
0 Paylaşımlar

“Söz Nişan Kurabiyesi” üzerine bir yorum

 1. Ellerinize sağlık çok güzel görünüyor..Özellikle kurabiye olduğu zaman insanlar lezzeti konusunda kafalarında soru işaret oluyor ama bu gerçekten lezzetli görünüyor.Söz ve nişanlar için kurabiyeler şık bir seçenek gereçekten, kızkardeşimin nişanı için özel atsralanmış söz nişan çikolataları tercih etmiştik misafirler bayağı beğenip nereden aldığımız sormuşlardır.Tavsiye ederim güzel çeşitler var sitesinide yeni gördüm

Yorum yapın