Sütlaç Tarifi, Pirinç Unsuz

Sütlaç Tarifi, Pirinç Unsuz

0 Paylaşımlar

Malzemeler

 • 1 litre süt
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı baldo pirinç (eğer yoksa başka çeşit kullanabilirsiniz)
 • 3 tam dolu su bardağı su
 • Üzeri için tarçın

Kolay sütlaç tarifi pirinç unsuz nişastasız yapılışını bu yazımda tüm detayları ile kademeli olarak anlattım. Sizde öğrenip evinizde sadece 45 dakikada bu nefis sütlü tatlı tarifini hazırlayabilirsiniz.

Not: Artan pilavdan sütlaç yaparak değerlendirebilirsiniz.

Sütlaç Tarifi Pirinç Unsuz Nasıl Yapılır?

 1. İlk olarak bir tencereye suyu doldurun ve ocağı açarak kaynamasını bekleyin.
 2. Bu sırada pirinçleri çok karıştırmadan yıkayıp suyunu süzün. Fazla karıştırmamaya dikkat edin çünkü fazlası pirinçteki nişastayı azaltacağı için sütlaç koyu kıvamda olmaz.
 3. Tenceredeki su kaynadıktan sonra pirinçleri içine boşaltın ve yumuşayana kadar pişirin. Eğer evinizde artan pilav var ise sütlaç yapımında kullanabilirsiniz.
 4. İyice yumuşadıktan sonra ocağı kapatıp biraz soğuması için bekleyin. Su sıcakken süt eklerseniz kesilir bu nedenle suyun ılık olması çok önemli.
 5. Ilınmış suya sütü ekleyin ve ocağı tekrar açın. Kaynamaya başladığında toz şekeri de ekleyip şeker iyice eriyene kadar karıştırın.
 6. Üst tabaka kaymak tutana kadar kaynatarak pişirin ve kaymak tuttuğunda ocağın altını kapatıp tencereyi alın.
 7. Sütlacı karıştırarak alt tarafından kepçe ile alıp kaselere doldurun. Kaseleri bir kaç saat oda sıcaklığında dinlendirdikten sonra buzdolabına koyabilir veya servis yapabilirsiniz. Süslemek veya aroma katmak için üzerine tarçın serpebilirsiniz.
0 Paylaşımlar
Bu yazımızda sizlerle Sütlü Tatlılar kategorisinden seçtiğimiz son derece lezzetli, yapılışı kolay, takipçilerimiz tarafından değenilmiş ve beğenilmiş Sütlaç Tarifi, Pirinç Unsuz Tarifi Oktay Usta usulü yapılışını resimli anlatımı ile paylaştık. En basit şekilde anlattığımız Sütlaç Tarifi, Pirinç Unsuz nasıl yapılır öğrenip denediyseniz, bizlerle yada sosyal ağlarda paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Yorum yapın