Sütlü Nuriye

Sütlü Nuriye

1 Paylaşımlar

Sütlü Nuriye tarifi lezzetli bir Türk tatlısıdır; Baklava’ya benzer, ancak süt bazlı şerbet ile baklavadan daha hafif bir tatlı olmuştur. Doldurma işleminde ezilmiş fındıklar burada kullanılır ve Sütlü Nuriye tatlısı beyazımsı bir görünüm kazandıran süt şerbeti ile harika bir şekilde görünür. Sütlü Nuriye tarifi, baklavadan daha hafif, evde yapımı gerçekten çok kolay, hazır baklava yufkası kullanılarak yapılabilir.Biz bu yazımızda nasıl yapılır tüm detayları ile anlatacağız.

Sütlü Nuriye tarihi ve hikayesi şöyle:  ilk olarak 1980’lerde arz sıkıntısı nedeniyle,  bir baklava üreticisinin, pahalı fıstıklardan ziyade, fındık kullanarak, hafif bir şerbet için sütle tatlandırılması sonucu ortaya çıktığı bilinmektedir. Sonuç olarak, günümüzün popüler tatlısı baklava lezzetinde fakat daha hafif versiyonu ortaya çıkmıştır.

 Hazır Baklava Yufkasından Sütlü Nuriye tarifi için hamurunu bir gün önceden hazırlayıp serin bir yerde saklayabilirsiniz; Daima oda sıcaklığında servis yapın. Umarım bu yumuşak, hafif, sütlü şerbeti ile ağızda eriyen baklava çeşidi olan Sütlü Nuriye tarifi çok beğenilir. Türk kahvesi veya çay içerken yanında biraz tatlıdan koymanız çok hoş olacaktır.

Sütlü Nuriye Tatlısı Tarifi Malzemeleri

 • 270 gr -2 paket hazır baklava yufkası (toplam 12 yaprak olmalı)
 • 200 gram (1 su bardağı az tuzsuz tereyağı, eritilmiş)
 • 340 gr  ezilmiş fındık

Sütlü Nuriye Şerbeti Malzemeleri

 • 2 su bardağı su
 • 1,5  su bardağı tam yağlı süt
 • 2 su bardağı toz şeker

Hazır Baklava Yufkasından Sütlü Nuriye Nasıl Yapılır?

 1. Fırını 180 derece ‘ye kadar önceden ısıtın
 2. Buzdolabından taze hazır baklava yufkası yapraklarını çıkarın ve kullanmadan önce yaklaşık 20 dakika oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Dondurulmuş hazır yufkayı çözmek için, bir gece önce buzdolabına yerleştirmek ve kullanmadan  2 saat önce dolaptan çıkartarak oda sıcaklığında çözülmesi için beklemek en iyisidir.
 3. Fırın kabını eritilmiş tereyağı ile yağlayın.
 4. Fırında pişirme kabına iki yufka yaprağı yerleştirin ve eritilmiş tereyağı ile hafifçe yağlayın.
 5. 2 adet daha hazır yufka yaprağı koyun ve eritilmiş tereyağı ile yağlayın. Üzerine iki tane daha yerleştirin ve eritilmiş tereyağı ile yağlayın.
 6. Fındıkları kırarak yada ezerek küçük parçalar haline getirin fakat toz gibi incecik yapmayın.
 7. Kırılmış fındık parçalarını en üstteki yufka yaprağı üzerine eşit şekilde yayarak dökün.
 8. Hazır yufka yaprağından iki tane daha koyun ve eritilmiş tereyağı ile yağlayın. Bu işlemi 12. yufka yaprağını serene kadar yapmaya devam edin. her 2 yaprak birbirine yapışmalı.
 9. Son yufka yaprağını tereyağ ile yağladıktan sonra köşelerini sıkıştırın veya keserek düzeltin.
 10. Daha sonra keskin bir bıçak kullanarak, küçük kare parçalar oluşturmak için tüm katmanları kesiniz. Aşağı yukarı 30 kare parça olmalıdır.
 11. Tatlıyı, önceden ısıtılmış 180 derece sıcaklıktaki fırında 25 dakika kadar veya üstü altın rengi olana kadar pişirin.
 12. Yufkalar pişerken bir yandan şerbeti hazırlayabilirsiniz.
 13. Şekeri geniş bir tencereye koyun, suyu dökün ve kaynaması için ocağın ateşini yükseltin. Şeker eritildikten sonra ısıyı düşürün ve 10 dakika daha kaynatın.
 14. Tencereye sütü boşaltın, şerbeti iyi bir şekilde karıştırın ve ısıyı kapatın. Soğutması için tencereyi bir kenara bırakın.
 15. Sütlü Nuriye hamuru üstü altın renginde piştiğinde, fırından çıkarın ve 15 dakika kadar soğuması için bir kenara bırakın.
 16. Hazırladığınız şerbeti yavaş yavaş hamurun üzerine dökülmeli ve 45 dakika kadar şerbetini emmesi için beklemeye alınmalı.
 17. Sütlü şerbeti tatlının iyice emdiğine emin olduktan sonra Sütlü Nuriye tatlısı servisini yapabilirsiniz.

Bu yazımda size hazır baklava yufkasından sütlü nuriye nasıl yapılır, tarihi, hikayesi ve yapılışı hakkında tüm bilgileri aktardığımı düşünüyorum. Lütfen tariflerime yorum yapmayı ve sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

hazır baklaaaavyufkasından sütlü nuriye tarifi

Sütlü Nuriye Tarifi

Yazar: Oktay Usta
1 Paylaşımlar

Yorum yapın