Sütsüz Sade Krep

Sütsüz Sade Krep

0 Paylaşımlar

Bana göre kahvaltılarda krep çeşitlerinin çok tercih edilmesinin sebeplerinden biri pratik bir şekilde hazırlanması ve ekmek yerine kullanılabilmesidir. Üzerine istediğiniz reçel yada çikolatayı sürüp kahvaltılık krep çeşitlerini tatlıya dönüştürebilirsiniz.

İsterseniz zeytin, peynir, kahvaltılık soslar eşliğinde de değerlendirebilirsiniz. Bu çok yönlülüğü sayesinde kültürümüzde zaten bulunan akıtma, Fransız kültürüne ait krep adıyla sofralarımızda başköşeyi kaptı. En iyi yönlerinden biride bu tarifte olduğu gibi evinizde süt yoksa yapabiliyorsunuz.

Bunun dışında yumurtasız, yoğurtlu gibi birbirinden farklı alternatiflerini yapabiliyor, ve istediğiniz servis sayısına göre pişirip kalan olursa ertesi gün için buzdolabında hamuru saklayabiliyorsunuz. Bu tarifimde ben 2 kişilik sütsüz krep tarifi verdim, daha kalabalıksanız 5 kişilik krep tarifime göz atabilirsiniz. Servis sayısını orantılı olarak arttırıp azaltarak istediğiniz kadar krep hazırlayabilir, artan hamuru gönül rahatlığıyla buzdolabında saklayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 2 buçuk su bardağı kadar un
 • 3 tam dolu su bardağı su
 • 2 adet yumurta
 • Bir tutam tuz
 • Sıvı yağ

Nasıl Yapılır?

 1. Geniş bir karıştırma kabı içine ilk olarak un boşaltılır.
 2. Üzerine yumurtalar kırılarak karışım iyice homojen bir hal alana kadar karıştırılır.
 3. 3 su bardağı su ile bir tutam tuz da eklenerek bir süre daha çırpıldıktan sonra krep hamuru kıvamını alır ve hazır hale gelir.
 4. Krep pişirmek için yapışmaz bir tava veya krep tavası yağlanır. Hafif ısınan yağlanmış tavaya bir kepçe veya kaşık ile krep hamurundan dökülür ve tava aşağı yukarı hareket ettirilerek hamur yayılır.
 5. Her iki yüzü de iyice pişen krepleri servis yapabilirsiniz.
 6. Kahvaltılık krep yanına peynir, reçel ve çikolata ekleyerek süsleyebilirsiniz.
0 Paylaşımlar

Yorum yapın