Tansiyon Düşüren Besinler

0 Paylaşımlar

Tüm dünyadaki en yaygın hastalıklardan biri olan yüksek tansiyon hastalığı, diğer adıyla hipertansiyon, dikkat edildiği takdirde önlenebilen bir hastalık olmasından dolayı korkutucu bir yanı yoktur. Özellikle beslenmeye dikkat edilmesi kan basıncının dengelenmesini ve bu sebeple yüksek tansiyonun zararlarını azaltmaktadır.

Sebzelerin Tansiyon Düşürmedeki Etkileri

Besin lifi, potasyum, magnezyum içermeleri sebebiyle genel sağlığı da iyileştiren sebzeler, aynı zamanda tansiyonun da düşmesine yardımcı olmaktadır. Çiğ ve haşlanmış olarak tüketilebilecek sebze porsiyonları, özellikle brokoli, patates, ıspanak, domates ve kabak, düzenli olarak her gün 2-3 kâse tüketildiği takdirde tansiyonun düşmesine ve sağlıklı yaşama zemin hazırlamaktadır.

Meyvelerin Tansiyon Düşürmedeki Etkileri

Sebzelerin içeriğinde bulunan besin lifleri, vitamin ve mineraller meyvelerin içeriğinde de bulunmaktadır. Bu sebeple meyveler de yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olmakta ve iyileştirici etki vermektedir. Yüksek tansiyonu dengelemek için tüketilebilecek meyveler, muz, çilek, kavun, elma, ananas, şeftali, mango ve turunçgillerdir. Taze meyveyi meyve suyu olarak tüketmek de tansiyon düşürücü etki etmektedir, ancak meyve suyunun taze olması ve şeker ilave edilmemiş olması oldukça önemlidir.

Süt Ürünlerinin Tansiyon Düşürmedeki Etkileri

Yüksek tansiyon, kan basıncının damarlara olan etkisinin fazla olması anlamına gelmektedir. Süt ürünlerinin en temel besin maddesi olan kalsiyum da damar sağlığını iyileştirmek ve damar tıkanıklığını önlemek için en gerekli minerallerin başında gelmektedir. Bu sebeple yüksek tansiyon hastalarının mutlaka düzenli olarak süt ve süt ürünlerinden tüketmesi gerekmektedir. Fakat bu süt ürünleri tüketilirken tüketilecek ürünlerin az yağlı ya da yağsız olması gerekmektedir, aksi takdirde vücutta aşırı yağlanma olabilir, bu durumda yüksek tansiyonu tetikleyen etmenlerden biridir.

Tahıl Ürünlerinin Tansiyon Düşürmedeki Etkileri

Besin liflerinin tansiyon üzerindeki olumlu etkileri zaten bilinmektedir. Kepekli ekmek, esmer pirinç, yulaf ve arpa gibi tahıl ağırlıklı besin maddelerinin içeriğinde bulunan lifler de yüksek tansiyon üzerinde olumlu etki yapar ve tansiyonu düşürücü bir rol oynar. Beyaz un ve şekerden kaçınarak bunların yerine tüketilecek tahıl ağırlıklı besinler tansiyonu dengelemekte önemli bir rol oynamaktadır.

Balık Yemenin Tansiyon Düşürmedeki Etkileri

Tansiyon üzerindeki olumlu etkisi bilinen bir besin maddesi olan proteinin hangi kaynaktan olduğunu da tansiyonu dengelemek için oldukça önemlidir. En kaliteli protein kaynağı olarak bilinen balık, haftada en az 2 öğün tüketildiği takdirde vücut tarafından üretilemeyen Omega yağ asitlerinin alımını da sağlamaktadır.

Tansiyonun Düşmesini Sağlayan Diğer Besinler

Tansiyonun düşmesini sağlayan ve sağlıklı yağ kaynakları olarak da bilinen fındık, badem, ceviz ve fıstık kuruyemişler de her gün gönül rahatlığı ile tüketilebilecek besinler arasındadır.

Yemeklere katılan fazla tuzun tansiyon üzerindeki etkileri bilinmektedir. Fakat tatsız yemeği de kimse tüketmek istemez. Bu sebeple yemeklerin içerisine baharat koymak hem tuz eksikliğinin meydana getirdiği tatsızlığı örtmekte, hem de baharatların içeriğinde bulunan sodyum sayesinde tansiyonun düşmesi sağlanmaktadır.

Keten tohumu, siyah çikolata, yoğurt ve avokado da tansiyonun düşmesini sağlayan yiyecekler arasındadır. Özellikle keten tohumunu yoğurtla beraber tüketmek veya mısır gevreğine serpmek tüketimini kolaylaştırdığı gibi etkisini de arttırmaktadır.

Tansiyonun dengelenmesi için beslenme düzenine de oldukça dikkat etmek gerekmektedir. Her gün tüketilecek 5 porsiyon sebze ve meyve, tansiyonun düşmesine yardımcı olmaktadır.

Hazır alınan gıdalar, işlenmiş ve kızartılmış besinler de tansiyon üzerinde olumsuz etkiler yapmaktadır. Bu sebeple mümkün olduğu kadar bu tür besinlerden uzak durmak gerekmektedir.

Sağlıklı beslenmenin bir parçası olan fiziksel aktivitelere dikkat etmek ve düzenli olarak spor yapmak da tansiyonun düşmesini ve dengeye ulaşmasını sağlar.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın