Tansiyon Yükselten Besinler

Tansiyon Yükselten Besinler

0 Paylaşımlar

Yüksek tansiyon diğer bir adıyla hipertansiyon hastalığı, kan damalarının yüzeyinde fazla basınca sebep olan bir hastalık türüdür. Her ne kadar genetik olarak nesilden nesile de aktarılabilen bir hastalık olarak bilinse de, kötü beslenme alışkanlıkları, aşırı alkol tüketimi ve fiziksel aktivite eksikliği de yüksek tansiyon hastalığına sebep olabilmektedir.

Yüksek tansiyon hastalığı stres ve üzüntüden uzak durarak ve beslenmeye dikkat ederek etkileri azaltılabilecek bir hastalıktır. Dikkat edilmediği takdirde geri dönüşü olmayan durumlara yol açabilmektedir. Özen gösterilmeyen yüksek tansiyon hastaları hastalığın ilerlemesi sebebiyle böbrek hastası, kalp-damar hastası olabilmekte, ilerleyen durumlarda felç geçirebilmektedirler.

Yüksek tansiyon yani hipertansiyon hastalığının artmasını engellemek için tüketilen yiyeceklere ve içeceklere dikkat gerekmektedir.

Tuzun Yüksek Tansiyona Etkileri

Dikkat edilmeden fazlaca tüketilen tuz, kan basıncını arttırır bu da tansiyonun yükselmesine sebep olan bir durumdur. Bu sebeple tuz tüketimini azaltmak tansiyonun yükselmesini engellemek için yapılması gereken en ödemli adımlardan biridir.

Yapılan araştırmalara göre Günlük olarak ideal olan tuz tüketim miktarı 2,4 gram olarak belirtilmektedir. Bu miktardan daha fazla tüketilmesi durumunda tuz, tansiyonun yükselmesine ve dönüşü zor hastalıklara sebep olabilmektedir.

Tuz tüketimine dikkat etmek için yapılması gereken en önemli uygulamalardan biri hazır gıdaları mümkün olduğunca azaltmaktır. Hazır gıdaların içerisindeki tuz miktarları tam olarak bilinmediğinden dolayı, tansiyon üzerinde düşünüldüğünden daha zararlı etkileri olabilmektedir.

Şeker ve Şekerli Besinlerin Yüksek Tansiyona Etkileri

Doğal meyve şekerleri dışında işlenmiş olarak vücuda alınan şekerler yağ olarak depolanmaktadır. Vücuttaki yağ oranının normalin üstünde olması da tansiyonun yükselmesine sebep olan unsurlardan biridir. İşlenmiş şeker dışındaki doğal şekerlerin tansiyon üzerine etkisi olmadığından dolayı, vücudun şeker ihtiyacı meyvelerden karşılanmalı, işlenmiş şeker kullanımı mümkün olduğu kadar azaltılmalıdır.

Hazır Gıdaların Yüksek Tansiyona Etkileri

Hazır gıdaların fazla tuz içerdikleri bilinen bir gerçektir. Ancak yüksek tansiyon üzerindeki tek etkileri tuzdan kaynaklı değildir. Aynı zamanda yüksek kalori içermeleri ve buna rağmen besin değerlerinin düşük olması, vücutta ihtiyacın dışında ve ani yağ depolanmalarına sebep olmaktadır. Aşırı yağlanma da başta yüksek tansiyon olmak üzere pek çok hastalığı tetiklemekte, bu sebeple mümkün olduğu kadar uzak durulması gerekmektedir.

Alkolün Yüksek Tansiyona Etkileri

Bazı araştırmalara göre az miktarda tüketilen alkol kan basıncını düşürmekte ve bu durumda yüksek tansiyonları için faydalı olarak gözükmektedir. Ancak bu henüz kesinleşmiş bir bilgi değildir. Özellikle alkolün aşırı tüketilmesi kan basıncına direkt etki eder ve tansiyonu yükseltir. Bu sebeple yüksek tansiyon hastalarının en dikkat etmesi gereken şeylerden biri alkol tüketimidir.

Kafeinin Yüksek Tansiyona Etkileri

Kafein sadece kahvede değil, çikolata, çay ve asitli içeceklerin çoğunda bol miktarda bulunmaktadır. Kafeinin vücuda en büyük etkisi adrenalin salgılanmasını arttırmaktır, adrenalinin artması da kan basıncının artmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple kafeinli içecekleri tüketirken miktarına dikkat etmek ve porsiyonları ayarlamak oldukça büyük önem taşımaktadır.

İçeriğinde kafein bulunan asitli içecekler ise hem kafeinden dolayı hem de içeriğinde bulunan ve sodyum tutucu özelliği olan meyankökünden dolayı vücutta su tutulmasına ve bu durumda tansiyonun yükselmesine sebep olabilmektedir.

Yağın ve Yağlı Yiyeceklerin Yüksek Tansiyona Etkileri

Tereyağı ve margarin çeşitlerinin tansiyon üzerinde direk olarak bir etkisi yoktur. Ancak doymuş oranı yüksek olan bu yağların yerine alternatif olarak sıvıyağ veya zeytinyağı tüketenlerde tansiyonun daha düşük olduğu belirlenmiştir. Bu sebeple yüksek tansiyon hastalarının tereyağı ve margarinden uzak durması gerekmektedir.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın