Aşure Nasıl Yapılır Tarifi

Paylaştı
Yayınlandı
Aşure Nasıl Yapılır Tarifi

Aşure nasıl yapılır tarifi, malzemeleri, kolay yapımı ve 10, 20 ve 30 kişilik yapılışı püf noktaları bu yazımızda bulabilirsiniz.

 Aşure nasıl yapılır tarifi, tahıl, baklagiller ve kurutulmuş meyvelerin, Dünya’da Nuh’un tatlısı olarak bilinen bu lezzetli tatlı, muhtemelen Türkiye’nin en ünlü tatlılarından biridir. İnanışa göre Aşure’nin hikayesi, “Tufan sonrası gemi aylarca suda kalır. Bu zaman zarfında yanlarına aldıkları yiyecekler tükenmeye başlar. Geriye kalan yiyecekleri bir kazanda toplayarak bir çorba pişirmeye başlarlar. O zamanda yapılmış çorbaya bugün Aşure diyoruz. Aşurenin hikayesi de bir rivayete göre bu kıssaya dayanmaktadır”

Malzeme listesi oldukça zengin olsa da, kileriniz de bulunan tahıl, bakliyat ve kurutulmuş meyve ne olursa olsun yapacağınıza inanıyoruz. Ve eğer zamanınız yetersiz ise, önceden pişirilmiş nohutları ve fasulyeleri kullanabilirsiniz. Nar tanelerini tatlının üstüne ekleyerek daha renkli bir görünüm ve ferah bir tat alabilirsiniz. Aşure nasıl yapılır tarifi öğrenme zamanı geldi. Kolay gelsin..

Aşure Nasıl Yapılır Tarifi Malzemeleri

12 – 10 kişilik aşure tarifi ( Dileyen malzemeleri 2 katına çıkartıp 25 – 20 kişilik aşure tarifi yapılışı veya 5 katına çıkartıp 100 kişilik aşure tarifi deneyebilir)

Gece boyunca ıslatılmış (veya en az 6 saat süreyle) ıslatılmış 50 gram fasulye
50 gram nohut gece boyunca (Veya en az 6 saat süreyle suya batırılmış) ve kabukları alınmış
115 gram arpa taneleri boşaltılır ve gece boyunca bol suda bekletilir
50 gram pirinçte yıkanmış suda bekletilmiş pirinç
115 gram kurutulmuş kayısı
50 gram kuru üzüm
225 gram toz şeker
30 ml – 2 çorba kaşığı mısır unu (mısır nişastası) veya pirinç unu
150ml gül suyu

Garnitür için malzemeler;
2 çay kaşığı / 10 ml tarçın
4-5 adet kurutulmuş incir, dilimlenmiş
4-5 adet kuru kayısı
30 ml  2 çorba kaşığı ceviz
Yarım narın taneleri

Sadece yumuşayıncaya kadar fasulyeleri ayrı tatlı su tencerelerinde pişirin. Fasulye  yaklaşık 50 dakika sürecektir; Fasulye ve nohut yaklaşık 1 saat sürer. Aşure nasıl yapılır tarifi biraz zaman alsa da önceden hazırlanmış veya hazır fasulye ve nohut ile bu süreyi kısaltabilirsiniz.

Arpayı ve ıslak suyunu büyük, derin bir kaba aktarın ve kaynatın. Isıyı azaltın ve yaklaşık 45 dakika kaynatın veya arpa yumuşayıncaya kadar pişirin, gerekirse pişirme süresi boyunca suyu ilave edin.

Pişmiş fasulye, nohut ve pirinci ekleyin ve sıvıyı tekrar kaynatın. Isıyı azaltın ve yaklaşık 15 dakika kaynatın.

Bu arada, bütün kurutulmuş meyveleri bir kapta koyun ve kaynar su ile örtün. 10 dakika süreyle pişmesi için bırakın, sonra boşaltın. Meyveleri fasulye ile tepsiye ekleyin ve şekeri karıştırın. Karışım yoğunlaşınca ya dek karıştırmaya devam edin, zaman zaman karıştırın.

Kremsi bir macun oluşturmak için mısır ununu veya pirinç ununu biraz su ile karıştırın. Tencereden püre 30 ml sıcak sıvı ilave edin ve sürekli karıştırarak tavaya ekleyin. Gül suyunu ilave edin ve karışımı 15 dakika daha kaynatmaya devam edin, karışım çok sert olana kadar karıştırın.

Karışımı büyük bir karıştırma kabına aktarın. Yüzeyin düz olduğundan emin olmak için kaseyi sallayın ve Aşure’nin soğumasını bekleyin. Aşure üzerine tarçın serpin ve dilimlenmiş kuru incirleri, kayısıları, üzümleri ve cevizleri üste yerleştirin. Nar tohumlarını cömertçe serpiştirin. Aşure genelde böyle süslenir. Soğutulmuş olarak veya oda sıcaklığında servis yapın.

Böylece aşure nasıl yapılır tarifi öğrenmiş oldunuz. En kolay aşure tarifi seçeneklerinden biri olan bu tarif ile aşure yapımı son derece kolay. Sizde evde en iyi aşure tarifini deneyip komşularınıza dağıtabilir ve keyifle yiyebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın!

Bir Cevap Yazın

Not: Web sitesinde yapılan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtır ve bu web portalının görüşlerini değil. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifadeden kaçınmaları rica olunur. Herhangi bir bilgi verilmeden veya açıklama yapılmadan herhangi bir yorumu silmek hakkını saklı tutuyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar ile doldurulur *

*
*