Cennet Çamuru Tatlısı Tarifi

Paylaştı
Yayınlandı
Cennet Çamuru Tatlısı Tarifi

Cennet Çamuru Tatlısı Tarifi İçin Malzemeler

250 gram tel kadayıf,

75 gram tereyağı,

1 su bardağı toz şeker,

100 gram toz Antep fıstığı.

Kadayıf Şerbeti için:

1 su bardağı toz şeker,

1,5 su bardağı su,

4 damla limon suyu.

Tatlı Süslemesi için:

Kaymak,

Tarçın.

Cennet Çamuru Tatlısı Nasıl Yapılır Tarifi

  1. Cennet Çamuru Tatlısı için Şerbetin Hazırlanması: Şerbet için su ve toz şekeri bir tencere içinde kaynatın. Kaynayan şerbete 4-5 damla limon suyu damlatıp ardından 5 dakika daha kaynatıp şerbeti ocaktan alın.
  2. Kırık Kadayıfın Hazırlanması: Tatlıya başlamadan önce tel kadayıfın kolay kırılması için bir poşet içinde buzdolabında dondurucuya koyup iyice sertleştirin. Sertleşen kadayıfları bir tepsi içinde incecik olacak şekilde ufalayarak kırın.
  3. Kırılarak küçük parçalar haline getirilen tel kadayıf tereyağı eritilmiş yapışmaz bir tava içinde hafif kızarana kadar güzelce kavrulur.
  4. İyice kızarmaya başlayan kadayıfa toz Antep fıstığı karıştırılarak eklenip yeşil renk alması sağlanır. Sonra ocaktaki kadayıfa şerbet azar azar eklenip karıştırılarak iyice emmesi sağlanır.
  5. Yeşil renk alıp şerbeti emmiş olan tatlı servis tabaklarına kaşık veya spatula ile bastırılarak koyulur.
  6. Kilis Cennet Çamuru Tatlısı (Kilis Kaymaklı Künefesi) üzerine bol kaymak eklenip tarçın ve toz Antep fıstığı serpilerek sunumu yapılır. İsteyenler tatlı üzerine dondurma koyarak servis yapabilir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın!

Bir Cevap Yazın

Not: Web sitesinde yapılan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtır ve bu web portalının görüşlerini değil. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifadeden kaçınmaları rica olunur. Herhangi bir bilgi verilmeden veya açıklama yapılmadan herhangi bir yorumu silmek hakkını saklı tutuyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar ile doldurulur *

*
*