Çikolatalı Sufle Tarifi

Paylaştı
Yayınlandı
Çikolatalı Sufle Tarifi

Çikolatalı sufle tarifi yazımızda, evde en pratik ve sufle nasıl yapılır anlattık. Mikrodalgada 8 dakikada sufle yapabilirsiniz.

Çikolatalı Sufle Tarifi Malzemeleri

 • 220 gram bitter çikolata,
 • 3 tane yumurta,
 • 150 ml krema,
 • 60 gram rendelenmiş beyaz çikolata,
 • Az Tereyağı.

Kalori: 344 kcal Servis: 5 Kişilik

Kolay Çikolatalı Sufle Nasıl Yapılır?

 1. İlk olarak sufle kaplarını tereyağı ile iyice yağlayın.
 2. Yumurta akını sarısından ayırıp yumurta sarısını kar gibi olana kadar iyice çırpın.
 3. Bir tencere içinde krema ve bitter çikolatayı kısık ateşte karıştırarak eritin.
 4. Ocağın altını kapatıp kremalı çikolatalı karışım çok az soğuyup ılık olduktan sonra ayırdığınız yumurta sarılarını ekleyerek hızlıca karıştırın.
 5. Karışıma yumurta beyazlarını da ilave ederek homojen bir karışım olana kadar karıştırın.
 6. Sufleyi kapların içine eşit şekilde doldurarak üstüne rendelenmiş beyaz çikolataları serpin.
 7. Önceden ısıtılmış 170 derecedeki fırında yaklaşık 6-8 dakika kabarana kadar pişirerek sıcak servis yapın.

Özel günlerde ve davetlerde misafirleriniz için menünüze alternatif olarak Çikolatalı Kek Tarifimi de ekleyebilirsiniz.

Sufle Püf Noktaları

Çikolatalı Sufle nasıl ve neyde pişirilir bilmeyenler için; Kalıpların içine doldurularak normal fırında veya mikrodalgada pişirilir.

Sufle kalıbı yoksa; fincanda, minik kek kalıbında, folyo kaplarda, minik çömlekte, güveçte fincanda, bardakta ve daha bir çok kap içinde pişirilir. Burada önemli olan pişirdiğiniz kabın ısıya ne kadar dayanıklı olduğudur. Isıya son derecede dayanıklı olan kağıt kalıpta veya kağıt bardakta da yapılmaktadır fakat kağıt malzeme veya cam bardakta yapılıyor diye kalitesiz bir bardak, fincan veya kağıt malzeme kullanırsanız çatlayıp hem fırını hem sufleyi mahvedebilirsiniz. Bu nedenle mümkün olduğunca ani yüksek ısıya dayanabilen orjinal malzeme veya gerçek kalıplarını kullanın.

İstediğiniz kadar kişi için sufle yapabilirsiniz. Tek kişilik, 2 kişilik 4 kişilik veya 10 kişilik. Bu tamamen ihtiyacınıza göre belirleyebilir ve malzemelerinizi azaltıp arttırarak bunu ayarlayabilirsiniz. Bizim tarifimiz 4-5 kişiliktir fakat siz malzemeleri 2 katına çıkartarak 8 kişilik veya yarısına düşürerek 4 kişilik çikolatalı sufle yapabilirsiniz.

Çikolatalı sufle tarifi yazımızda sizlere evde normal fırın veya mikrodalgada 8 dakikada sufle nasıl yapılır anlattık. Çikolatalı Sufle kaç dakika pişirilir bilmeyenler ve evde ilk defa yapanlar varsa kendi fırın ve sufle kaplarında 6 dakika civarı pişirip deneme yapabilir. Buna göre kendi fırın ve malzemelerinde en iyi kıvamı yakalamak için süreyi 1-2 dakika arttırıp azaltarak en sevdiği kıvamı yakalayabilirler.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yapılan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtır ve bu web portalının görüşlerini değil. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifadeden kaçınmaları rica olunur. Herhangi bir bilgi verilmeden veya açıklama yapılmadan herhangi bir yorumu silmek hakkını saklı tutuyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar ile doldurulur *

*
*