Erik Marmelatı

Paylaştı
Yayınlandı
Erik Marmelatı

Erik marmelatı ekşimsi tadı ile en güzel ve sevilen marmelat çeşitleri içinde ilk sıralarda yer alır. Marmelatlar ile reçeller arasındaki farkta birinin çok tatlı diğerinin ise daha az şekerli olmasından kaynaklanır. Marmelatın şekerini bu sebeple damak tadınıza göre istediğiniz gibi azaltıp arttırabilirsiniz. Evde ilk denemeniz ise benim verdiğim ölçüler ile birebir yapın. Sonraki ev yapımı marmelat denemenizde zevkinize göre daha doğru karar verebilirsiniz.

Erik Marmelatı Tarifi İçin Malzemeler

  • 2 kilo kırmızı erik
  • 3 su bardağı toz şeker
  • 3-4 damla doğal limon suyu
  • 1 su bardağı ile su
  • 3 adet karanfil ( tercihen daha hoş koku ve aromalı tadının olması için pişirme sırasında atılır).

Erik Marmelatı Tarifi Nasıl Yapılır?

  • Erikler ilk olarak yıkanır ve ortadan kesilerek çekirdekleri temizlenir. Temizlendikten sonra tencere içine koyularak 1 su bardağı su içine eklenir ve ocağın altı açılarak pişirilir. Pişirme sırasında bir kaç kere karıştırılır ve kabuklarından sıyrılıp süzgeçten geçebilecek kadar yumuşadığında ocaktan alınarak soğuması için bekletilir.
  • Başka bir tencere üzerine süzgeç koyulur. Erikler süzgeç üzerine boşaltılır ve suyu süzüldükten sonra kaşığın tersiyle veya el ile eriklerin kabuklarından sıyrılıp içinin tencereye geçmesi sağlanır.
  • Ocağa alınan tenceredeki erik posası kaynayıp fokurdayana kadar pişirilir ve fokurdamaya başladıktan sonra yavaş yavaş eritilerek bir kaç seferde şekeri eklenir. İyice koyu bir kıvam alana kadar hafifçe karıştırarak dibi tutmadan pişirilir. İsteyenler şeker eklemeden önce veya ekledikten bir süre sonra karanfil ekleyebilirler.
  • Marmelatın çok fazla katılaşmadan önce ocaktan alınması gerekmektedir. Uzun süre bekletilecek olması hatta bazı kişilerin kışlık erik marmelatı olarak hazırlamasından dolayı beklerken koyu kıvam alacaktır. Eğer kısa sürede tüketecekseniz daha koyu kıvam alana kadar pişirebilirsiniz. Kışlık hazırlayacaksanız kepçeden ve kaşıktan kolayca akacak kıvamı aldığında ocaktan alıp kavanoza doldurabilirsiniz. Ocaktan almadan 10 dakika önce limon suyunu damlatmayı ve karıştırmayı unutmayın.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın!

Bir Cevap Yazın

Not: Web sitesinde yapılan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtır ve bu web portalının görüşlerini değil. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifadeden kaçınmaları rica olunur. Herhangi bir bilgi verilmeden veya açıklama yapılmadan herhangi bir yorumu silmek hakkını saklı tutuyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar ile doldurulur *

*
*