İrmik Helvası Pratik Tarifi

Paylaştı
Yayınlandı
İrmik Helvası Pratik Tarifi

İrmik tatlısı en pratik tatlılar arasındadır. Fakat eğer gerçekten lezzetli ve ağızda dağılan bir irmik tatlısı hazırlamak istiyorsanız, sabırlı olmanız gerekir. Çünkü irmik tatlısı tarifi için en önemli püf nokta; en düşük ısıda yavaş yavaş kavurmaktan geçer. Hatta eski zamanlarda irmik tatlısını ocakta değil, sönmek üzere olan sobanın üzerinde yaparlarmış. Ağır ağır kavrulan irmik tatlısı, işte o zaman gerçek lezzetini verir.

 • Kişi Sayısı:
  6 kişilik
 • Hazırlama Süresi:
  15 dakika
 • Pişirme Süresi:
  45 dakika

İrmik Helvası Tarifi Malzemeleri

 • 2 Su bardağı dolusu irmik (ince irmik)
 • 1,5 su bardağı toz şeker
 • 300 gram tuzsuz tereyağı
 • 2 su bardağı süt (1 parmak eksik)
 • 2 su bardağı su

İrmik Helvası Tarifi Yapılışı

Sütü tencereye koyup kaynamaya bırakın. Farklı bir tencerede suyu ve şekeri kısık ateşte kaynatın. Daha sonra yine başka bir tencerede tereyağını eritin ve irmikleri yağa azar azar ekleyip kavurmaya başlayın. Fakat yukarda da açıkladığım gibi, ocağın altını en kısık ateşte ayarlayın. Mümkün olan en kısık ateşte irmikleri yavaş yavaş kavurun. İrmiklerin rengi değişip pembeleşmeye başlayınca, üstüne yavaş yavaş şekerli suyu ve sütü karıştırarak eklemeye başlayın ve kapağını kapatın. Yine en kısık ateşte, irmikler suyunu çekene dek ara ara karıştırmayı ihmal etmeyin. Suyunu çeken irmik tatlısını ocaktan alın ve kapağını yarım açarak soğumaya bırakın.

Not; Fıstıklı irmik yapmak isterseniz, irmikleri yağa koymadan, fıstıkları tereyağında 1 dakika kadar kavurup irmikleri ve diğer malzemeleri sonrasında eklemelisiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yapılan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtır ve bu web portalının görüşlerini değil. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifadeden kaçınmaları rica olunur. Herhangi bir bilgi verilmeden veya açıklama yapılmadan herhangi bir yorumu silmek hakkını saklı tutuyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar ile doldurulur *

*
*