Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır Tarifi

Paylaştı
Yayınlandı
Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır Tarifi

Bu tarifte kabak tatlısı nasıl yapılır tarifi, malzemeleri ve tencerede kabak tatlısı yapımı detaylı bir şekilde anlatılacak. Bu şekilde hazırlanan güzel parlak turuncu bal kabağı her kış akşamı içinizi ısıtır. Türkiye’de bal kabağının tohumları asla atılmamaktadır ancak kış aylarında yoğrulmak için tuz ile kavrulmuş fırınlanmış, çok lezzetli, besleyici ve büyük bir Anadolu eğlencesi olan çekirdek olarak yenilmektedir.

Bu güzel hafif tatlı’nın ezilmiş ceviz ile servisi harika olmaktadır. Eğer kaymak alırsanız, Kabak Tatlısı’na harika eşlik eder.

Kabak Tatlısı Tarifi Malzemeleri

  • 1 kg kabak, soyulmuş ve ıslatılmış,
  • 450 gram  şeker,
  • 1 su bardağı su,
  • 1 limon suyu,
  • Dövülmüş ceviz ve kaymak.

Kabak Tatlısı Kalori Değeri : 1 Porsiyon 200 kalori
Servis yapılır 6 Hazırlama süresi: 10 dakika Pişirme süresi: 40 dakika

Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır Tarifi

  1. Kabağı iri iri küpler şeklinde kesin. Tabakalar arasında şeker serpiştirerek geniş tabanlı bir tencereye yerleştirin. Limon suyunu ve suyu ilave edin ve kabak pişip sıvının çoğunu absorbe edinceye kadar düşük ateşte pişirin. Pişirme süresi boyunca meyvenin altına yapışmasını önlemek için gerekirse biraz daha su ilave edin.
  2. Tencerede kabak tatlısı ‘nı soğumaya bırakın. Ezilmiş ceviz serpiştirin ve bir yığın krema veya kaymak eşliğinde servis yapın.

Böylece evde kabak tatlısı tarifi nasıl yapılır öğrenmiş oldunuz. Servis yaparken tatlıyı kaymaklı veya kremalı kabak tatlısı olarak servis edebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın!

Bir Cevap Yazın

Not: Web sitesinde yapılan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtır ve bu web portalının görüşlerini değil. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifadeden kaçınmaları rica olunur. Herhangi bir bilgi verilmeden veya açıklama yapılmadan herhangi bir yorumu silmek hakkını saklı tutuyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar ile doldurulur *

*
*