Karides Izgara Nasıl Yapılır

Paylaştı
Yayınlandı
Karides Izgara Nasıl Yapılır

Bu yazımızda karides Izgara nasıl yapılır tarifini detaylı bir şekilde anlatacağız. Karidesi lezzetli kılan çok basit ve kolay bir şekilde ızgarada yapmak, kokteyl sosuna bile ihtiyacınız yok! Bunu dondurulmuş veya taze karidesle hazırlayabilirsiniz ve hava şartları ızgara için iyi değilse, kapalı alanda elektrikli ızgarayı kullanın. Bir salata ile birlikte yemeyi deneyin , Fırında patates ve benzeri takviyelerle çok daha lezzetli olmaktadır.

Karides Izgara Tarifi Malzemeleri

Karides Izgara Nasıl Yapılır Tarifi

  1. Büyük bir kapta sarımsak, zeytinyağı, domates sosunu sirke ile birlikte karıştırın. Fesleğen, tuz ve biberi karışıma ekleyerek sosu hazırlayın. Kaseye karides ekleyin ve her tarafı sostan eşit şekilde ıslanana kadar karıştırın. Sosu emen karidesleri bir kap içinde 30 dakika buzdolabında dinlendirin.
  2. Orta derecede ısı için ızgarayı önceden ısıtın. Bir kuyruk yakınından ve bir kezde kafa tarafından delerek karidesleri şişe takın.
  3. Izgara tellerini önceden hafifçe yağlayın ve şişleri ızgaraya yerleştirerek 2-3 dakika pişirin. 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın!

Bir Cevap Yazın

Not: Web sitesinde yapılan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtır ve bu web portalının görüşlerini değil. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifadeden kaçınmaları rica olunur. Herhangi bir bilgi verilmeden veya açıklama yapılmadan herhangi bir yorumu silmek hakkını saklı tutuyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar ile doldurulur *

*
*