Mayasız Pişi Tarifi Nasıl Yapılır?

Hazırlık Süresi
20 Dakika
Pişirme Süresi
5 Dakika
Zorluk
Kolay
Servis
8 Kişilik
Paylaştı
Yayınlandı
Mayasız Pişi Tarifi Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlere mayasız hamur kızartması pişi nasıl yapılır tüm detayları ile adım adım anlatacağız.  Tarif basamakları ve püf noktalarına harfiyen uyduğunuzda sizinde resimdeki gibi pofuduk hamur kızartması pişileriniz olacak.

Mayasız Pişi Tarifi İçin Malzemeler

 • 1 Su bardağı kadar soğuk süt
 • 2 tane yumurta
 • 1 paket kabartma tozu
 • 3 Su bardağı kadar normal un
 • 1 tatlı kaşığı kadar tuz

Mayasız Pişi Nasıl Yapılır Tarifi

 1. Hamur yoğurma kabı içine 2 tane yumurta, süt, un kabartma tozu ve tuzu koyup kulak memesi kıvamında yumuşak bir hamur yoğurulur. Kabın içine önce kuru sonra sulu malzemeleri koyabilirsiniz.
 2. Mayasız hamur kıvamını alınca avuç içi büyüklüğünde parçalar koparıp merdane yardımı ile açarak el büyüklüğüne getirin.
 3. Bütün hamur bitene kadar aynı işlemi tekrarlayın ve bu sırada bir tava veya kızartma kabı içine sıvıyağ koyup yağı kızdırın.
 4. Hazırladığınız hamurlardan aldığı kadarını sıcak yağa koyup pişileri pişirin.
 5. Pişen her pişi kağıt havlu serilmiş servis tabağında toplandıktan sonra servis yapılabilir.

Mayasız Pişi Hamuru Kızartması Tarifi’nin Püf Noktaları

 • Pişi dediğimiz hamur kızartması puf puf olur. Eğer kızartırken kabaran pişileri çatal veya bıçak gibi sivri uçlu aletler ile çevirmeye kalkarsanız patlatıp sönük olmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle pişi mümkün olduğunca dikkatli ve sivri olmayan aletler ile çevirilmelidir.
 • Hamurun kıvamını doğru ayarlamalı, yoğururken oldu bittiye getirmemelisiniz.
 • Piştikten sonra yapını emmesi için kağıt havlu üzerinde bekletmelisiniz.
 • Lezzetini kaybetmemesi için yemek vaktine yakın pişirmeli ve sıcak servis yapmalısınız.
 • Pişi kahvaltılık, misafirlere ikram için ve 5 çayına uygun ve hamur işi tarifidir. Her ne vakitte olursa olsun en kötü ihtimal ılık servisi yapılmalıdır. Bu nedenle sofrada en son pişirilmesi gereken malzemedir.

Bu yazımızda sizlere en kolay mayasız pişi nasıl yapılır anlattık. Bu tarifi beğenmeyenler hamur işi tarifleri bölümünden yapılışı farklı mayalı veya mayasız pişi tarifi bulabilir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yapılan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtır ve bu web portalının görüşlerini değil. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifadeden kaçınmaları rica olunur. Herhangi bir bilgi verilmeden veya açıklama yapılmadan herhangi bir yorumu silmek hakkını saklı tutuyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar ile doldurulur *

*
*