Mıhlama Tarifi

Hazırlık Süresi
10 Dakika
Pişirme Süresi
20 Dakika
Zorluk
Kolay
Servis
5 Kişilik
Paylaştı
Yayınlandı
Mıhlama Tarifi

Aslen Karadeniz yemeklerinden olan mıhlama tarifi her yörede farklı şekillerde yapılmaktadır. Sütlü, mısır unlu, kimileri kolot veya kaşar peynirli de yapılmaktadır. Bir diğer yaygın kullanılan adı da “kuymak” olarak geçmektedir.

Mıhlama tarifi Oktay usta usulü yapılışını anlattığımız bu yazıda en kolay ve lezzetli mıhlama yapılışını ile kolot peyniri veya kaşar peynirli mıhlama nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

(Kuymak) Mıhlama Tarifi Malzemeleri

 • 50 gram mısır unu,
 • 350 gram mıhlama peyniri ,
 • 75 gram tereyağı,
 • 2 su bardağı sıcak su. ( isteyenler sütlü karışım yaparak kullanabilir )

Mıhlama Nasıl Yapılır Tarifi

 1. Mıhlama hazırlarken ilk  olarak tereyağı bir tencere içinde eritilir.
 2. Eriyen yağın üzerine mısır unu dökülerek iyice kavrulur.
 3. Mısır unu pembe renk almaya başladığında  3 su bardağı sıcak su karışıma eklenerek bir süre karıştırılarak pişirilir.
 4. Kıvamı yoğunlaşmaya başlayınca Mıhlama peyniri (kolot peyniri, kaşar peynir, dil peyniri, çeçil peyniri gibi bir çok çeşit peynir kullanabilirsiniz ) ilave edilerek 5-6 dakika daha pişirilir.
 5. Peynir eklendikten sonra yavaşça karıştırarak homojen bir karışım elde etmeye çalışın.
 6. Kullandığınız peynir çeşidine göre tuz ekleyebilirsiniz. Tuzlu peynir kullananların eklemesine gerek yoktur.

Mıhlama Tarifi Oktay Usta’dan Püf Noktaları

 1. Malzemeleriniz ne kadar kaliteli olursa kıvamı o kadar kolay yakalar ve lezzetli yaparsınız.
 2. Tereyağı iyice eriyip köpük çıkartarak kaynamaya başladığında mısır unu eklerseniz mıhlama piştikten sonrada üzerine tereyağı çıkabilir. Böylece daha lezzetli bir tat ve hoş bir görünüm yakalarsınız.
 3. Peyniri seçerken mıhlama hangi peynir ile yapılır diye düşünmeyin. En önemli kriteriniz kolay eriyen bir peynir çeşidi seçmek olmalıdır. Kolot peyniri, kaşar peynir, dil peyniri, çeçil peyniri veya sevdiğiniz herhangi bir kolay eriyen peynir çeşidi kullanabilirsiniz.
 4. Peyniri karışıma ekledikten sonra biraz yayılması için karıştırmalısınız fakat çok az karıştırın yoksa karışım içinde tamamen kaybolur ve yerken uzayan peynir olmaz.
 5. Piştiğini tereyağının üst kısıma çıkmasından anlayabilirsiniz. Bol tereyağlı sevenler birazda üzerine eritilmiş tereyağı ekleyebilir.
 6. Mıhlama sıcak tüketilince son derece lezzetlidir soğuduktan sonra kıvamını kaybeder.
 7. Dileyenler ve sevenler daha nefis ve lezzetli olması için sütlü yapabilirler.
 8. Tuzlu peynir kullananlar mıhlamaya tuz katmamalı, tuzsuz kullananlar ise çok az miktarda katabilirler.
 9. Mıhlama yapmak kolay fakat kıvamı tutturmak zordur. Bu nedenle ilk yapışınızda başarılı olamazsanız nerede hata yaptığınızı ve kıvamı gözden geçirerek tekrar deneyin.

Böylece en güzel mıhlama tarifi nasıl yapılır öğrenmiş oldunuz. Diğer adı da Oktay usta kuymak olan bu lezzetli tarifi denedikten sonra olumlu veya olumsuz yorum yapmayı ve tavsiyelerinizi yazmayı unutmayın.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yapılan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtır ve bu web portalının görüşlerini değil. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifadeden kaçınmaları rica olunur. Herhangi bir bilgi verilmeden veya açıklama yapılmadan herhangi bir yorumu silmek hakkını saklı tutuyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar ile doldurulur *

*
*