Olgun İncir Reçeli Tarifi

Paylaştı
Yayınlandı
Olgun İncir Reçeli Tarifi

Olgun İncir Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 kilogram olgun incir
  • 1 kilogram toz şeker
  • 1/2 Limon
  • Tercihen aroma ve kokusu için çubuk tarçın veya 3-4 tane karanfil

Olgun İncir Reçeli Nasıl Yapılır Tarifi

  1. Olgun incirden incir reçeli yapmak için ilk olarak incirleri olduğu gibi yıkayın ve suyunu iyice süzün. İncirlerin saplarını kesmeyin ve ağzı açık olanları ayırın.
  2. Bir tencere içine saplı kısımları yukarı bakacak şekilde hepsini dizin. 1 kilo toz şekeri hepsinin üstünü kapatacak şekilde dökerek tencerenin kapağını kapatın ve 12 saat kadar o şekilde dinlendirin.
  3. Süre dolduğunda ocağı düşük ateşte açın ve tencereyi üzerine koyun ve incirleri pişirin. Karıştırırken incirlerin zedelenmemesi için çok nazik ve dikkatli olun veya tencereyi sallayarak karıştırın.
  4. Reçel iyice koyu bir kıvam alana kadar bu şekilde pişirip kıvamını almadan kısa bir süre önce karanfil veya tarçın kullanacaksanız ekleyin.
  5. Kıvamını almasına yakın yarım limonu yayarak sıkın ve bir taşım kaynadıktan sonra ateşi kapatın.
  6. İncir reçelini kavanozlara paylaştırın ve ağzını sıkı bir şekilde hava almadan kapattıktan sonra serin bir yerde uzun süre saklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yapılan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtır ve bu web portalının görüşlerini değil. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifadeden kaçınmaları rica olunur. Herhangi bir bilgi verilmeden veya açıklama yapılmadan herhangi bir yorumu silmek hakkını saklı tutuyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar ile doldurulur *

*
*