Pita Ekmeği Tarifi

Hazırlık Süresi
15 Dakika
Pişirme Süresi
15 Dakika
Zorluk
Kolay
Servis
6 Kişilik
Yemek dersi
Ekmek Çeşitleri ve Tarifleri
Paylaştı
Yayınlandı
300 ml
Sıcak Su
200 gram
Un
1 Paket
Kuru Maya
475 gram
Un
Pita Ekmeği Tarifi

Bu yazımda sizlere yemeklik ve kahvaltılık olarak hazırlayabileceğiniz yapılışı son derece kolay olan pita ekmeği nasıl yapılır adım adım anlattım. Evde pita ekmeği tavada veya fırında pişirilerek yapılır.

Pita Ekmeği Tarifi İçin Malzemeler

  • 300 ml Sıcak Su
  • 200 gram Un
  • 1 PaketKuru Maya
  • 475 gram Un

Pita Ekmeği Nasıl Yapılır?

  1. Pita ekmeği yapılışı için mısır unu ve 200 gram un dışındaki bütün malzemeler bir yoğurma kabı içine alınarak yoğurulur.
  2. 200 gram un da yavaş yavaş yedirilerek hamura eklendikten sonra kıvamını alan hamur yağlı bir kap içinde 60 dakika kadar dinlendirilir.
  3. Düz bir zemin üzerine mısır unu serpilerek hamurun tamamı açılır ve katlanarak arasında boşluk bırakılır. Böylece hava alabilir.
  4. Sonrasında ise 1 santim kalınlık ve 20 santim genişliğinde hamur tekrardan yuvarlak olarak açılır. İsteyenler üçgen veya dikdörtgen şekil verebilir.
  5. Şekil verilmiş olan pita ekmeği az yağlı tavada veya fırında çok hafif kızarana kadar pişirilir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yapılan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtır ve bu web portalının görüşlerini değil. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifadeden kaçınmaları rica olunur. Herhangi bir bilgi verilmeden veya açıklama yapılmadan herhangi bir yorumu silmek hakkını saklı tutuyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar ile doldurulur *

*
*